DOLAR 16,6947
EURO 17,421
ALTIN 975,421
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Trabzon °C

Trabzon’un projeleri ve gelecek stratejisi görüşüldü

tha – Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde (KTÜ) düzenlenen toplantıda Trabzon’un yürütülen ve planlanan projeleriyle gelecek stratejisi görüşüldü.

Toplantıya AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, KTÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Halil İbrahim Okumuş, Prof. Dr. Cemil Rakıcı ve Prof. Dr. Akif Cinel, Genel Sekreter Prof. Dr. Bünyamin Er, Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Melih Öksüz, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilek Beyazlı, Ulaştırma Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammet Vefa Akpınar, Trabzon Şehir Plancıları Odası Başkanı Ercan Şen, Erzincan – Gümüşhane – Trabzon Demiryolu Platformu Sözcüleri Şaban Bülbül ve Mustafa Yaylalı katıldı.

Toplantıda Trabzon’da yürütülen ve planlanan projelerin son durumuyla ilgili değerlendirme yapıldı. Ulaşım ve diğer projelerde KTÜ tarafından bilimsel fizibilite yapılması, stratejik plan hazırlanması konusunda görüş birliğine varıldı.

Ayrıca Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolunun bir an önce yatırım programına alınması ve Batum-Hopa demiryolunun da bölgenin stratejik önemine uygun olarak yapılması gerektiği vurgulandı.

AYVAZOĞLU: BÖLGE İLLERİNİN GELİŞİMİ TRABZON’UN GELİŞİMİYLE ORANTILIDIR

AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, Rektör Çuvalcı’ya teşekkür ederek, “Şehrimizde yapılan her yatırımdan veya projeden nihai etkilenen ve proje veya yatırım talep eden bizzat milletimizdir. Biz siyasetçiler milletimizin hayat standardını yükseltmede ve milletimize yaraşır bir hizmetin milletimize sunulmasında öncelikli sorumluluk sahibi olarak görülüyoruz. Bu çerçevede milletimizden tarafıma iletilen ve çözüm bekleyen şehrimize veya bölgemize özgü bir takım soru ve sorunların çözümü noktasında ihtiyaç duyulan bilimsel önermelerin konuşulacağı yer de şehrimizin ve bölgemizin lokomotif üniversitesi KTÜ’dür. Bu gerçeklikten hareketle Üniversitemizin bilim insanları ile Şehrimizin STK’larını bu masada bir araya getirilmesi yönündeki talebimizi karşılıksız bırakmayıp süratle böyle bir toplantıyı organize eden Sayın Rektörümüze teşekkür ediyorum. Elbette şehrin temsiliyeti açısından bu tarz toplantıların toplumun her kesiminden temsilcilerle ve daha yüksek katılımla düzenlenmesi büyük önem arz etmektedir. Ancak hem malum salgın hem de konu başlıklarının dar kapsamlı olması nedeniyle katılımcıların sayısında da kısıtlamaya gidilmesi kaçınılmaz olmuştur. Toplantımızda en dikkat çekici husus, Trabzon’un gelişiminin bölge illerinin gelişimiyle orantılı olduğu, yine bölge illerinin gelişiminin de Trabzon’un gelişimiyle mümkün olabileceği fikrinde toplantıya katılanların ekseriyette mutabık kalmasıdır. Ayrıca Trabzon’un gelecek vizyonunun belirlenmesi üzerine önümüzdeki dönemlerde düzenlenecek toplantılarda ortaya çıkacak önermelerin raporlanmasıyla şehrimiz ve bölgemiz önemli bir stratejik belgeye ve bilgiye sahip olan ender şehirlerden biri haline gelecektir. Kıymetli tecrübe ve fikirlerini bizimle paylaştıkları için tüm katılımcı hocalarımız ve STK temsilcilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

HACISALİHOĞLU: GELECEK STRATEJİSİ BAKIMINDAN VERİMLİ BİR TOPLANTI OLDU

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, toplantıda bölgede sürdürülen ulaşım ve diğer projelerin görüşüldüğünü belirterek, “KTÜ’nün bu projelerin bilimsel ve stratejik tarafında daha fazla rol olması gerektiğine inanıyorum. Bu konuda bir yol haritası belirledik. Gelecek stratejisinin ortaya konulması bakımından verimli bir toplantı oldu” dedi.

KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı ise, üniversite ile şehir arasında güçlü bir bağ kurmaya çalışacaklarını belirterek, “Bilim adamlarımız şehrimize ve bölgemize katkı ve hizmet noktasında ellerinden gelen çabayı gösterecek” diye konuştu.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.