DOLAR 8,7178
EURO 10,4177
ALTIN 497,057
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Trabzon 25°C
Mevzi Sağanak

Şinik OSB 250 dönüm daha büyüyor

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis toplantısında Rusya ile ticari ilişkilerde yaşanan gelişmeler, Trabzon’da doğalgaz ’da son durum ve kullanımının artırılmasının önemi,  kadın girişimciler ve genç girişimcilerin örnek şirketler kurmalarının teşvik edilmesi, Şinik Organize Sanayi Bölgesi’nin büyütülmesi, Dubai ve Abu Dabi ‘de Trabzon’un ve bölgenin yatırım potansiyellerinin tanıtılması konuları gündeme geldi.

RUSYA TİCARETİNDE SORUNLARA TOBB DA MASA KURULDU

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası meclis toplantısı yapıldı. Toplantıda meclis başkanı M.Şadan Eren firmalarımızın Rusya ile yaşadıkları sıkıntılara çözüm bulunabilmesi için TOBB bünyesinde koordinasyon masası kurulduğunu söyledi. Firmaların sorunlarını 0312 2182209 – 0212 9243979 faks numaralarına veya rusyamasasi@tobb.org.tr adresine iletebilecekleri belirtildi.

HİSARCIKLIOĞLU’NA KUTLAMA

Aylık faaliyet filmi ve kara kodlu çek uygulaması sunumlarının ardından meclis toplantısına geçildi. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu meclis açılış toplantısında yaptığı konuşmada, öncelikle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Fransa’nın en üst nişanı olan Legion d’Honneur’i almasından dolayı kutladıklarını söyledi.  Hacısalihoğlu, “ Bu nişan Fransa Ticaret ve Sanayi Odasının teklifi ile Fransa Cumhurbaşkanının onayı ile gerçekleştirilen bir nişan. Bundan dolayı camiamızı onurlandırması bizler için çok önemli. Yine Euro Chambers’da daimi başkan yardımcılığı verilen Hisarcıklıoğlu Türkiye iş camiasının Avrupa’daki kariyerini açıkça ortaya koyuyor. Bundan dolayı da kendilerini kutluyoruz. ”dedi.

BAŞKAN HACISALİHOĞLU, DOĞALGAZ KONUSUNDA BİLGİLENDİRDİ

Başkan M.Suat Hacısalihoğlu meclis üyelerinden gelen bazı konularda bilgilendirmede bulundu. Doğalgaz konusunda gelen soruya açıklık getiren Başkan Hacısalihoğlu doğalgaz ihalesinin 2005 yılında ihaleye çıktığını, 2006 yılında ihalenin yapıldığını, 2007 yılında Aksa firmasının en düşük fiyatı vererek ihaleyi aldığını anımsattı. İhale şartlarında , “Altı ayda işe başlamak, Yani 2007 yılında. 18 ay içerisinde de gaz vermekle mükelleftiler. Ve 5 yıl içerisinde de proje kapsamında olan. Tüm abonelere doğalgazı getirmekti.  Tabi geçen zaman içerisinde 2007 de başlayıp 2012’de doğalgaz şehrin proje kapsamında olan tüm abonelere tüm doğalgazı getirmekti. Tabi geçen zaman içerisinde doğalgazın bütün abonelere ulaşması gerekiyordu.. Aynı ihale maddesinde Aksa firmasının yani dağıtım firmasının hizmet bedeli ve amortisman bedeli olarak 8 yıl ilk başta vermiş olduğu teklif üzerinden bu bedelleri uygulayacak, bu sürenin sonrasında ise yeni bir fiyat tarifesine geçilecekti. Bu ilk başta 8 yıl için verilen fiyat 0.008 cent kilovat idi. Bu 8 yıl 2015 yılı itibarıyla tamamlandı. Muhtemelen 2016 için yeni bir tarifeye başlayacak. Burada yaklaşık 120 bin civarında idi ilk aboneler. Bugüne kadar getirilen gaz sanırım 60 bin civarında olabilir. Bunların da yaklaşık yarısı abone oldu.” bilgisini paylaştı.

TEMİZ HAVA İÇİN DOĞALGAZ KULLANIMI ARTMALI

Doğalgaz konusunun Trabzon için önemli olduğunu ifade eden Hacısalihoğlu, özellikle bu mevsimde önemli miktarda hava kirliliğini görüldüğünü vurguladı. Hava kirliliğinde şehrin merkez çok kötü durumda olduğunu,  Bir an önce doğalgaza kavuşmamız gerektiğine dikkat çeken Hacısalihoğlu, önlem olarak herkese görev düştüğünü belirterek şunları söyledi: “Doğalgazın gittiği mahallelerinde doğalgaz bağlatması şehirdeki kötü havanın dağılmasını sağlayacaktır. Şehirde hem bize hem de diğer taraftan doğalgaz firmasına sorumluluk düşüyor. Yapacak olduğu altyapı faaliyetlerinde hızlanması gerekiyor. Çünkü oldukça fazla bir süre geçti. Maalesef tamamlanamadı.  Bildiğiniz gibi bu Trabzon ve Rize ihalesi idi. Rize tamamlandı ama Trabzon’un halini sizler biliyorsunuz. Umarız en kısa sürede bunu tamamlarlar.”

KADIN VE GENÇ GİRİŞİMCİLERİMİZE HAMİLERİ OLARAK DESTEK OLMAYA ÇALIŞMALIYIZ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin kadın girişimcileri destekleyen bir yapı içerisinde olduğunu ifade eden Başkan Hacısalihoğlu, odamızda da kadın girişimciler kurulu olduğunu, şehrin sosyal ve kültürel ve aynı zamanda girişimcilik faaliyetlerini destekleyerek çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti. Kendi imkânlarından da bu faaliyetlere katkı sağladıklarını kaydetti. Hacısalihoğlu, “ Bize düşen görev şuydu, kadın girişimciler ve aynı zamanda genç girişimcileri ticarete yönlendirme konusunda hamileri olarak bizler sürekli örnek ticaret firmaları konusunda yönlendirmede bulunuyoruz. Kadın girişimcilerimiz bir şirket kurmuştur. Genç girişimciler konusunda da bir şirketimiz var. Çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu şu demektir. Örnek olmaya çalışıyorlar, bizde onlara destek vermeye çalışıyoruz.”

ŞİNİK OSB 250 DÖNÜM DAHA BÜYÜYOR, YENİ EK PARSELLER GELİYOR

Şinik Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan M. Suat Hacısalihoğlu, odamızın yüzde 30 ortaklıkla kurduğu, valilik ve belediye ile birlikte yürütülün bir proje olduğunu anımsattı. 750 dönüm bir alan üzerine kurulduğunu ancak burada parselasyon olarak sadece 250 dönümlük bir alan ortaya çıktığını, yapılan 100’e yakın başvuru ile dağıtımının yapıldığını dile getirdi. Hacısalihoğlu, “Burada elimizde sadece 3 parsel kalmıştır. Bunları da yeni bir teknolojik konu gündeme gelir diye tutuluyor.” dedi. Buradaki 250 dönüm alan ile yetinilmediğini, Şinik de yeni ilave parseller yaratmak konusunda proje çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Hacısalihoğlu şöyle konuştu: “ Bu proje çalışması sonucu yaklaşık 250 dönümlük bir alan daha yarattık. Yanı alanın tamamını kullanmak istedik. Bunanla ilgili yapmış olduğumuz görüşmelerde bu sorunu aşmaya çalıştık. Biliyorsunuz bil ildeki organize sanayi bölgelerinin yüzde 85’i, yada bir Organize sanayi bölgesinin yüzde 85’i tamamlanmadıktan sonra yeni bir OSB’ye yada yeni bir büyümeye izin verilmiyor. Biz bütün bunları aşarız düşüncesi ile yola çıktık ve en son çalışmalarımızı bitirip bakanlığa göndermiştik. Sayın bakanımız Fikri Işık, Trabzon Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılan toplantıda Sayın Bakanımız Süleyman Soylu Bakanımız ile konuyu kendisine ilettik. Bu görüşme neticesinde de Ankara’da ikinci bir toplantıya katıldım. Sonuçta 250 dönümlük ikinci kısmın hayata geçirilmesi konusunda işlemler başlatıldı. Umuyoruz ki en kısa zamanda bunu tamamlamış oluruz. Bundan dolayı sayın bakanlarımız Süleyman Soylu ve Fikri Işık’a ben buradan teşekkür ediyorum. Bu Trabzon için çok önemli bir adımdır. ”şeklinde konuştu.

Hacısalihoğlu, arsa talebinde bulunanlar konusunda, “Elbette bazıları giriyor, bazıları çıkıyor. Hala da bu devam ediyor. Arazi yapısının kötü oluşundan dolayı alan bin pişman almayan bir pişman misali ama başka yerimiz de olmadığı için bu şekilde devam ediyoruz. Talep edenler varsa müracaatlarına tekrar devam edebilirler. Bunu da buradan duyurmuş olalım.” sözlerine yer verdi.

DUBAİ VE ABU DABİ

Dubai ve Abu Dabi’de şehrimizin ve bölgemizin yatırım konusunda tanıtılması ve yatırımcıların buraya çekilmesi ve mevcut yatırımcılarımızla kalıcı olarak ilişkilerini daha detaylı olarak görüşmelerini sağlamaktır. Öncelikle Dubai’de görüşmelerin başlatıldığını aktaran Hacısalihoğlu, “ Dubai’de ticaret ve sanayi odası ile görüşme yaptık ve geleceğe dönük işbirliği konusunda kendileri ile anlaştık. Trabzon’daki yatarım ortamını kendilerine iletiyoruz. Çalışmalarımız başladı. Önümüzdeki günlerde orada Trabzon tanıtım günleri çalışmasını yapacağız. Dubai’de mevcut yatırımcılar ile görüşmelerimizi sürdürdük. Yatırımla ilgili detay çalışmalarımız olması gerekiyordu. Bu çalışmaları orada gündeme getirdik. “dedi.

Abu Dabi de ki görüşmeler de inşaat ve gayrimenkul fuarına katıldıklarını kaydeden Hacısalihoğlu bu fuarda Trabzon’daki projelerin tanıtıldığını dile getirdi. Yatırımcılara Trabzon’a davet edildiğini ve bu konuda önemli bir görev yerine getirildiğini aktardı.

KONUT YATIRIMLARI

Trabzon’da körfez ülkelerine dönük inşaat yatırımlarının devam ettiğini, bütün korkumuz bu satışların aksamadan devam etmesi olduğunu söyleyen Hacısalihoğlu, “ Bildiğiniz gibi eski stok olan ruhsatlar devam ederken bir taraftan da yapı kullanım belgeleri alınmaktadır. Bunları takip ederek geleceğe dönük neler yapılabileceğini kontrol ediyoruz. Son olarak şehir ile ilgili bir bilgi vermek gerekirse, 2015’in 8. Ayı rakamları verildi. Buna göre 5 bin 600 yapı kullanma alınmış,  5 bin 400 civarında da yapı kullanma izin belgesi alınmış, bu oran şimdiden dengeli bir oran olarak devam ediyor.” dedi.

TRABZON EKİM AYINDA YABANCILARA KONUT SATIŞINDA YİNE TÜRKİYE BİRİNCİSİ

Resmi rakamlara göre inşaat satışlarında Ekim ayı verilerinin iyi durumda olduğunu kaydeden Hacısalihoğlu şu bilgileri verdi:” Yabancılara konut satışında Ekim ayında Trabzon ilk 8. Sırada yer aldı..  Resmi rakamlara göre geçen yılın aynı ayında 20 civarında görünün satış, bu yılın aynı ayanda 84’e çıktı. Elbette gerçek rakamlar bunlar değil. Ancak kayıtlara giren rakamları biz konuştuğumuz için bu veriyi paylaşıyoruz. Ocak –Ekim 2015 dönemine baktığımız zaman aynı dönemde yabancılara satış olarak 166’dan 645’e çıkmışız. Türkiye’de yabancılara konut satış hızında yine Trabzon birinci sıradadır.   Geçmişin aynı ayına göre yüzde 400 artmış, yine 8 ayda ise yüzde 388 artış var ve artış hızı olarak birinci sırada olmaya devam ediyoruz. Yabancı dışında genel satışlara baktığımızda Ekim ayı olarak geçen yıla göre yüzde 20’lik bir artış oldu. 972’den bin 162’ye çıkmışız, bu güzel bir rakam. Takip ettiğimiz ve beklediğimiz bir rakamdı. Ocak-Ekim 2015 döneminde ise 9 bin 143’den 10 bin 93’e  artış var ve bu da güzel bir rakam ve dolayısıyla bu rakamlar bizleri memnun eden rakamlar.”

 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Traffic Bot