Endonezya Trabzon ticaretini genişletecek

Endonezya Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Wardana Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasını ziyarette bulundu. Endonezya ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkileri nasıl güçlendirebilecekleri konusunda fikir alış verişinde bulundu. Bu amaçla Trabzon’a ziyarette bulunduğunu aktardı.

100 MİLYON ZENGİN ENDONEZYALI VAR

Wardana, iki ülke arasındaki 2.4 milyar dolar ticaret hacminin çok küçük olduğunu ifade ederek,  iki ülke arasında yapılan liderler görüşmesinde 2020 yılında 10 milyar dolar ticaret hacmi hedeflendiğini anımsattı. Endonezya nüfusunun 250 milyon olduğunu, 100 milyonunun çok zengin olduğuna dikkat çeken Büyükelçi Wardana, “Bundan dolayı Türkiye ile ilişkilerin gelişmesi ve hedeflenen ticaret hacminin çok önemli olduğunu düşünüyorum. ”dedi.

TRABZON İLE ENDENOZYA ARASINDA TİCARET GELİŞMELİDİR

Endonezyo ve Türkiye arasında güçlü ve işbirliği olan sektörler hakkında bilgi paylaşımının yapılmasını öneren Wardana, şöyle konuştu. “ Trabzon ziyaretimin ardından Endonezya ile bu bölgenin ilişkilerini takip edeceğim.  Trabzon’un güzel bir turizm kenti olduğunu Endonezya’da tanıtmak gerekiyor. Endonezyalı turistlerin Türkiye’ye gelmesi çok büyük bir gelir kazandıracaktır. Dünyanın en büyük ekonomileri arasında Türkiye 17. sıradadır. Endonezya ise bir adım daha önde yani 16. sıradadır. Maalesef 2014 yılında 2.4 milyar dolar iki ülke arasındaki ticaret hacminde çok düşük olduğunu biliyorum. Bu nedenle Endonezya ve Türk işadamları daha fazla birbiri ile tanışmalı ve neler yapabileceği konusunda görüşmelerde bulunmalıdır. Örneğin Endonezya’ya fındık geliyor ama bunu sadece Türkiye’den geldiğini biliyorlar. Trabzon’dan geldiğini bilmiyorlar. Trabzon ile daha yakın işbirliği kurulmasını arzu ediyoruz. ”

ENDONEZYA TİCARET MÜŞAVİRİ TRABZON’A DAVET EDİLDİ

Başkan M.Suat Hacısalihoğlu, Endonezya Büyükelçiliği Ticari Ataşesini en kısa zamanda Trabzon’a göndererek Trabzonlu işadamlarına ülke sunumlarını yapmaları önerisinde bulundu. Daha sonra da Endonezya da bir Ticaret ve Sanayi Odası ile görüşülen konular da işbirliğine gidilmesi konusunda bağlantılara destek vermelerini aktardı. Yapılacak işbirliğinde Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası işadamlarını Endonezya’ya götürülmesine destek vermesini önerdi. Hacısalihoğlu, “ Karşılıklı işadamlarımızı bir araya getirecek ilk adımlarımız arasında işbirliği programlarında öncelik vererek destekleyelim.”

BÜYÜKELÇİ İPEKYOLU MÜZESİNİ GEZDİ

Trabzon ekonomisi ve ticareti hakkında geniş bilgilendirmede bulunan Başkan Hacısalihoğlu, bu ziyaretin Trabzon ile Endonazya arasında bir başlangıç olması temennisinde bulundu. Görüşmenin sonunda Büyükelçi’ye plaket takdim etti. Büyükelçi Wardana ardından İpekyolu Özel Müzesini gezerek burada ziyaretin anısına müze anı defterini imzaladı

Print Friendly, PDF & Email

Hakkında Nevzat Yılmaz

Nevzat Yılmaz
Trabzon Haber Gazetesi sahibi ve 1970 den beri gazetecilik yapmaktadır. Anadolu Radyo ve Televizyon Yayıncılar Birliği Kurucu Üyesi. Trabzon/Ortahisar İlçe İnsan Hakları Kurulu üyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu Üyesi. "Olaylarda Basın, Anayasal Basın ve Makaleler adlı 3 eseri vardır"

Bir cevap yazın