Yabancılara konut satışında Trabzon üçüncü sırada

tha – Türkiye’de yabancılara konut satışı Temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 65.3 artış gösterdi. Trabzon, 121 konut satışı ile yabancılara en fazla konut satılan üçüncü kent oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan rakamlara göre 2017 yılı Temmuz ayında Türkiye’de yabancılara bin 726 konut satışı gerçekleştirildi. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 65.3’lük artışın sağlandığı yabancılara konut satışında ilk sırayı 528 konut satışı ile İstanbul aldı. Antalya’nın 386 satış ile ikinci sırada yer aldığı listede Trabzon 121 konut satışı ile üçüncü oldu. Yabancılara konut satışında Bursa 102, Aydın 100, Yalova ise 80 satışla listeye girdi.

EN FAZLA KONUTU IRAK VE S.ARABİSTAN VATANDAŞLARI ALDI

TÜİK verilerine göre ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Irak vatandaşlarına yapıldı. Temmuz ayında Irak vatandaşları Türkiye’den 293 konut satın aldı. Irak’ı sırasıyla 248 konut ile Suudi Arabistan, 142 konut ile Kuveyt, 118 konut ile Rusya Federasyonu ve 76 konut ile İngiltere vatandaşları izledi.

TOPLAM KONUT SATIŞI 115 BİN 869

Öte yandan Türkiye’de 2017 Temmuz ayında 115 bin 869 konut satıldı. Türkiye genelinde konut satışları 2017 Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42,4 oranında  arttı.

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Trabzon’un yabancıların tercih ettiği ilk üç şehirden birisi olmasının şehir ekonomisine katkısına vurgu yaparak, “Özellikle Körfez ülkelerinde yapılan tanıtım faaliyetleri ve oradan gelen turist sayısının her geçen artması, buna bağlı olarak konut satışlarını da belirli bir seviyenin üzerinde tutuyor. Özellikle Trabzon’daki inşaat firmalarımız açısından sevindirici bir durum” dedi.

Print Friendly, PDF & Email

Hakkında Nevzat Yılmaz

Nevzat Yılmaz
Trabzon Haber Gazetesi sahibi ve 1970 den beri gazetecilik yapmaktadır. Anadolu Radyo ve Televizyon Yayıncılar Birliği Kurucu Üyesi. Trabzon/Ortahisar İlçe İnsan Hakları Kurulu üyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu Üyesi. "Olaylarda Basın, Anayasal Basın ve Makaleler adlı 3 eseri vardır"