Türk ve Macarlar 450. Buluşmaya hazırlanıyor

Macaristan’ın Zigetvar kalesini kuşatan Kanuni Sultan Süleyman ile Macar Komutan Zrinyi 450 yıl sonra görkemli bir törenle anılması planlanıyor.

2016 yılın Eylül ayında gerçekleşecek hazırlıkları Kanuni’nin doğduğu şehir Trabzon ile olduğu şehir olan Zigetvar arasında başlayan dostluk çerçevesinde gerçekleştirilecek.  Her iki şehrin Belediye ve Ticaret ve Sanayi Odaları kardeş oda protokolü ile her yıl karşılıklı ziyaretlerde bulunarak iki toplum arasında savaştan barışa açılan yeni bir yolu inşa ediyorlar. Kanuni ve Zrinyi anıt heykelleri her iki şehir sınırlarında kurulan Türk-Macar Dostluk Parklarında sergileniyor.

Kuşatmada hastalanarak yaşamını kaybeden Kanuni’nin iç organları için yapılan mezara geçtiğimiz ay içerisinde Zigetvar yakınlarında ancak ulaşılabildi. 2016 yılı için planlanan tören hazırlıkları için Trabzon’a gelen Macaristan’ın Zigetvar Belediye Başkanı Dr. Peter Vass  ve beraberindeki Danışman Röbert Fazekas Trabzon valiliği, Trabzon Büyükşehir Belediyesi ziyaretlerinin ardından Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyarette bulundu. Başkan M.Suat Hacısalihoğlu, Meclis Başkan Yardımcısı İbrahim Nalbant, Başkan Yardımcıları Coşkun Kahraman, Erkut Çelebi, Sayman Murat İskender, Yönetim Kurulu Üyeleri Tolga Avcı, Emanullah Tüfekçioğlu, Meclis Katip Üyesi Cesur Gerigelmez, Genel Sekreter hakan Gürhan ve Dış İlişkiler Sorumlusu Hakan Savaş tarafından karşılanan Macar heyet ile yapılan toplantının ardından TTSO Özel İpekyolu Müzesi ziyaret edildi.

Bundan sonra daha sık görüşmelerin devam etmesi dileğinde bulunun Başkan M.Suat Hacısalihoğlu Trabzon ile Zigetvar şehirlerinin Belediyelerinin kardeş olmasının yanı sıra Ticaret ve Sanayi Odalarının da kardeş oda protokolleri kapsamında çeşitli çalışmalarda bulunduğunu anımsattı. Hacısalihoğlu, “Trabzon ve Zigetvar arasında işadamlarının ikili iş görüşmeleri için birçok toplantı geçmiş yıllarda yapıldı. Zigetvar da ki anma törenlerine heyetler halinde katıldık. Kardeş odamız Zigetvarı Trabzon olarak çok önemsiyoruz. Kardeşliği somut projelere aktarmak istiyoruz. ”dedi. Hacısalihoğlu daha sonra heyete Trabzon’un ekonomik yapısı hakkında bilgilendirmede bulundu.

Belediye Başkanı Dr. Peter Vass  Zigetvar’ın çok küçük bir kasaba olduğunu ifade ederek 450 yıl önce başlayan tarihsel olayların günümüzde her iki halka da dostluğu getirdiğini söyledi.  Vass, “İki kahramanımız var. Birincisi dünyanın en stratejik insanlarından biri Kanuni Sultan Süleyman’dır. Diğeri ise Zirinyi komutandır. Her iki millet için de bu olay çok önemlidir. 2016 yılı içerisinde büyük bir organizasyona ev sahipliği yaparak kahramanlarımızı anacağız.  Macaristan hükümeti bu yıl bu etkinliklere büyük destek veriyor. 450. yıl dönümünde bu törenleri daha etkili olması için çalışıyoruz. Zigetvar kalesi ve çevresinde onarımı tamamlayacağız. Tarihi canlandıracağız. Aynı şekilde Kanuni Sultan Süleyman’ın camiini de onarmak istiyoruz. Türkiye’nin desteği ile bu projeyi de tamamlayacağız. Türk Macar Dostluk Parkında da bazı yenilikler yapmayı öngörüyoruz. Kültürel ve sosyal ilişkilerimizin yanı sıra ticari ilişkilerimizin de bu anlamda gelişmesini arzu ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Print Friendly, PDF & Email

Hakkında Nevzat Yılmaz

Nevzat Yılmaz
Trabzon Haber Gazetesi sahibi ve 1970 den beri gazetecilik yapmaktadır. Anadolu Radyo ve Televizyon Yayıncılar Birliği Kurucu Üyesi. Trabzon/Ortahisar İlçe İnsan Hakları Kurulu üyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu Üyesi. "Olaylarda Basın, Anayasal Basın ve Makaleler adlı 3 eseri vardır"

Bir cevap yazın