Trabzon’un Yok Edilmeye Çalışılan Değerleri

Trabzon’un geçmişinde olunduğu tüm değerler yavaş yavaş yok edilmektedir.Bu açık ve net gözlemden hareketle, Ortahisar semtinde yıllar önce piyano resitalleri,ilin belli yerlerinde açık hava konserleri, kültürün en başında gelen tiyatro gösterileri,tiyatro turneleri,saygın mekanlardan gazinolar, eğlence yerleri,açık ve kapalı sinemalar vs.Bu güzel anılar’ın belli yaş grubunun anılarında daima yer etmektedir.
Her daim söylediğimiz bir söz var,tarih kenti, kültür kenti Trabzon.Bu ifadelerin muattabı,bugün herkes olduğunu düşünürsek, ilimizde bu haklı istekler yavaş yavaş kayboluyor diye düşünüyorum.Herşeyden önemlisi,bir ülkenin yaşam standardı sosyalleşmeden geçer,bu olgu gözardı edildiği takdirde, kazanılacak hiçbir davamız olamaz, olmasıda mümkün değildir.Bu görüş ve düşünceler doğrultusunda, Trabzon’a çok acil olarak “kültür ve sanat merkezi” yapılmasi gerekmektedir, içersinde Trabzon Devlet Tiyatrosu’nun hazır bulunacağı, tiyatro salonları, yönetim ve içinde lüzumlu konsepler ile,sinema salonları,sergi salonları, kütüphanesi, ayrıca, Trabzon’un etkinliğine katkı yapacak,daimi sergi salonları ve kafeteryası dahil,bu ilde hizmette bulunan sanatçı çevresine hitap edecek sosyal birimleri ile kültür ve sanat merkezi bu ilin birinci derece önceliğidir.
Trabzon’da, maalesef sanat adına hükmünü icra etmek hevesinde olan düşünceler ile , genel kanaate katkısı zayıf yapılanmalar bu ilin potansiyeline ışık olmaktan uzak olduğu gerçeğiyle,bu tür hissi oluşumlar zayıf teselli’den ibaret mantığıyla, Trabzon’u daha ileriye taşımak mantığına odaklanmak doğru olacaktır.
Bu belirtilerin ışığında, Trabzon’da yok edilmeye çalışılan, Selçuklu, Osmanlı,yani ecdat yadigarı Türk eserleri’nin genel envanterini acilen çıkartıp,bu yapıları biran önce korumaya almak ve onarımını sağlamak,milli bir ruhun yeniden canlanmasını sağlayacaktır.
Bu yönde,yerel idarecilerin,ilin temsilinde bulunan siyasilerin bu yöne odaklanması isabetli olacaktır.Aksi takdirde,boş vaatler ile geçen günlerde bu kadim şehir tarihi şuurdan mahrum bırakılacaktır.

Nevzat Yılmaz
nevzatyilmaz@hotmail.com.tr

Print Friendly, PDF & Email

Hakkında Nevzat Yılmaz

Nevzat Yılmaz
Trabzon Haber Gazetesi sahibi ve 1970 den beri gazetecilik yapmaktadır. Anadolu Radyo ve Televizyon Yayıncılar Birliği Kurucu Üyesi. Trabzon/Ortahisar İlçe İnsan Hakları Kurulu üyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu Üyesi. "Olaylarda Basın, Anayasal Basın ve Makaleler adlı 3 eseri vardır"