DOLAR 13,4228
EURO 15,1722
ALTIN 793,613
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Trabzon 6°C
Karla Karışık Yağmur

Trabzon’un Kültür Abideleri

Kültür kelimesi çoğulcu bir kelimedir, içinde birçok obje saklıdır,hatta yaşam standardımız dâhi bu sözcüğün içinde mevcuttur. Herkes kendi ön yargısı ile şekillendirdiği kültür sözcüğünün en önemli işlevi ise,sosyal ve kültürel alandadır bence.
Evet,bu öz değerlendirme ışığında Trabzon’un kültür ve sanat ortamına deginirsek, geçmiş ile bugünü arasında bağlantı kurma zorluğunu çektiğimiz çok sayıda kültürel belge ortadan yok olmuştur, nasıl ki bu şehir, ecdatlarımızın millî tarihini yok etmek için yapılan açık ve gizli etkileşime ses çıkarmamış ise, aynı şekilde kültürel oluşumların gelecekle buluşmasınada ipotek koymuştur.
Belirli bir yaş gurubu ile konuştuğumuzda,eski günler ve eski Trabzon ile başlayan sözlerin,bugün hatırası dahi tarihin derin dehlizlerine itildigini açık ifadeyle söylemek doğru olur.
Neden ve niçin’in sorgulandığı zaman ise,o gün öyle idi gibi ucuz ifadeler ile muattap oluyoruz.
Trabzon’un gerçek bir saygın yaşam biçimi vardı,bu ciddi yaşam biçimi ile şekillenen değerlerimiz,bu erazyonun bu ilde oluşturulmaya çalışılan, art niyet oluşumu olduğu konusunda fikir belirtmektedirler.
Bu belirtilerin ışığında, Trabzon’un yaşam standardına önayak olan iki müstesna kuruluşu anmak isabetlidir.
Bu yıl 75.kuruluş yıldönümünü kutlayan, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti ve 30.kuruluş yıldönümünü kutlayan Karadeniz Yazarlar Birliği,bu ilin yüksek potansiyeline daima önayak olmuş ve aynı heyecanla gurur olmaya devam etmektedir.
Her iki güzide kuruluşun tüm aktivitelerine daima destek olmak gerekiyor,bu ilde hususiyeti olan kamu kurum ve kuruluşların bu potansiyeli yüksek,ilimizin gözbebeği olan, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’ne ve Karadeniz Yazarlar Birliği’ne her daim güzel birliktelik oluşturması gerekmektedir,bu iki müstesna abidenin dışında, amacı ve yapılanma niyeti mantık ile ölçüşmeyen yapay yapılanmalara’da uzak olunması isabetlidir diye düşünüyorum.
Tüm yazar çizer ile sanatçı camiayı bünyesinde şekillendiren, Karadeniz Yazarlar Birliği ve Trabzon’un yaşam standardına yüksek değer katan Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’ne özel ve özet düşüncelerimi iletirken, aynı ölçüde bu mümtaz ilde öyle veya böyle hususiyetini tescillemiş tüm değerlerimize’de bu özverili katkılarından ötürü teşekkür ediyorum.
Herşeyin sanat adına daha yüksek öngörü ile şekillenen bir Trabzon özlemiyle sevgiler saygılar iletiyorum tüm dostlarımıza.

Nevzat YILMAZ
nevzatyilmaz@hotmail.com.tr

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Traffic Bot