DOLAR 17,9131
EURO 18,2474
ALTIN 1022,946
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Trabzon °C

Trabzon’un İmarı Ve Genel Durumu

İmar ve şehirleşmenin ana teması,yani bütünlüğü hiç kuşkusuz artan nüfusu ile,buna paralel doğan ihtiyaçlardan olduğu kabul gören bir tesbittrir.

Türkiye’nin sanayi alanında önemli şehirleri sıralarsak, Trabzon’u  ortalarda aramak lazım.

Bu il,yani Trabzon’un malesef bugüne kadar imar uygulaması istenilen düzeyde, kentsel tasarım ve yaşanılırlıktan uzaktır.

Trabzon’un yaşanılır en önemli bölgesi, Trabzon güney istikametinde olmasıyla,o bölgede malesef imar uygulaması,yani imari halan çıkmaması düşündürücüdür.

Trabzon doğu ve batı istikametinde orantısız genişlerken, bütünlük arz eden güney,köy statüsünden hala kurtarılamadı.

Artan ihtiyaç dolayısıyla, şehir halkının sürekli gündeme taşıdığı bu hassas konular,siyasilerin  görmezden gelmesiyle sıkıntılar aşılamamaktadır.

Bu düşünceler ile,isabetli yönetim oluşturarak vatandaşı memnun etme dışına iten yerel yönetimler bu büyük vebalde pay sahibi oldukları dikkatten uzak değildir.

Yomra/Kaşüstü/Şana/Söğütlü/Yıldızlı/Çukurçayır/Beşirli ‘de uygulanan yapılaşma bu şehrin gerçeğini ipotek altına alan çok ciddi bir durumdur.

Planlama’da artı ve eksi gözetilmeden gerçekleşen imar çalışmaları bu belirten yerlerde yaşanılırlığı yok etmiştir.

Trabzon ‘u ciddi anlamda zora sokacak her türlü yapılaşmaya onay verilmemeli, mantıklı düşünceler ise hemen devreye alınmalıdır.

Trabzon Büyükşehir Belediye kapsamında bulunan tüm çalışmalar,bu kadim şehri daha öne alacağı görüşünde olduğu için,isabetli çalışmalara destek verilmelidir. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu,genel kanaatin dahilinde,bu şehre getirilmesi isabetli olduğunu ifade ederken, aynı tempoyu ona sağlayacak ekibinin’de bu tempoyu Trabzon için fırsata çevirmesi gerekmektedir.

Evet, Tüm bu çalışmalar yapılırken, unutulmamalıdır ‘ki Fatih’in fethettiği, Yavuz’un valilik yaptığı Kanuni’nin doğduğu şehir olan Trabzon’un,ecdat yadigarı camiler, mescitler çeşmeler,hanlar, hamamlar, tarihi özellikleri evler yok edilmeden, özellik arz edecek şekilde onarılmasını sağlayarak geçecek ile buluşturmak için ne gerekiyorsa yapılmalıdır.

Unutulmamalıdır’ki , Trabzon, Türkiye’nin en özellikli bölgesinde, merkez konumundadır.

Nevzat YILMAZ
[email protected]

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.