DOLAR 17,9546
EURO 18,433
ALTIN 1035,853
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Trabzon °C

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU, “FINDIK KARADENİZ’İ DÜNYAYA BAĞLAYAN KÖPRÜDÜR”.

tha – Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin en önemli tarımsal ihraç ürünü olan fındıkta birim alanda verim ve kaliteyi arttırıcı politikalar izlemesi gerektiğini bildirdi.

Hisarcıklıoğlu, Trabzon Ticaret Borsası’nın (TTB) aylık yayın organları e-bülten ile Borsa Haber Dergisi’ne yaptığı açıklamada, yaklaşık yüzde 70 üretim ile Türkiye’nin fındık üretim ve ticaretinde söz sahibi olduğunu hatırlatarak, Karadeniz Bölgesi’ni dünya ticaretine bağlayan en büyük köprünün fındık olduğunu söyledi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şu görüşleri savundu:

“Türkiye’de fındık üreten diğer ülkelerden açık ara öndedir. Ancak Allah’ın bize bahşettiği bu zenginliği en kazandırıcı şekilde ekonomik getiriye çevirmek zorundayız. Bunun yolu da verim ve kalite ile birlikte üretimi arttırmaktan geçiyor. Bunun için halen yıllık ortalamalara göre 80-100 kg fındık alınan yerlerde üretimi 350 kg’a kadar çıkarmalıyız. Fındıkta verim ibaresi fındıkta ana sözcüğümüz durumundadır.”

PROJE ÖRNEK ALINMALI

TTB tarafından uygulanan “Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi” gibi çalışmaların bu noktada büyük önem taşıdığını belirten Rifat Hisarcıklıoğlu, “Birim alandaki verim tablosunu değiştirdiğimiz zaman, fındık piyasasının dolayısıyla ticaretinin geleceği tamamen bize ait olacaktır. Bunun için bu tür projeleri örnek alarak yaygınlaştırmalıyız. Fındık gibi insan sağlığı için çok önemli olan kritik bir ürünün ekonomimizde de aynı ölçüde etkili olabilmesi için üretimden tüketime kadar uygun ve sürdürülebilir politikaları uygulamalıyız” dedi.

Ekonomik ömrünü tamamlamış fındık bahçelerinin iklim ve arazi koşullarına göre yenilenmesi, destekleme ödemeleri, verim ve kaliteyi ön planda tutan modelle devam edilmesi, organik tarım-iyi tarım uygulamaları yaygınlaştırılmasının öncelikle göz ardı edilmemesi gerektiğini hatırlatan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Üretim sahamız bu kadar geniş olduğu halde, biz fındıktan yeteri kadar kazanamıyorsak, mutlaka bize bu alanda kazandıracak fikirleri birlikte tartışmalı ve hayata geçirebilmeliyiz. Hükümetimiz de her alanda olduğu gibi bu konudaki istişarelerden çıkacak sonuçlara da eminim destek verecektir. Fındık bizim elimizde büyük bir kozdur ve biz ekonomi oyununda bu kozu en iyi şekilde kullanmak durumundayız. Kısacası birim alanda verimi arttırarak mevcut tabloyu müspet yönde değiştirmeliyiz.”

M.Rifat Hisarcıklıoğlu’nun 25 Aralık 2014 tarihinde Trabzon Ticaret Borsası binası önündeki bahçeye fındık fidanı dikerken yaptığı açıklama:

Trabzon Ticaret Borsası fındıkta yüklendiği sorumluluğun bilinciyle, projeler geliştirerek verim ve kalitenin arttırılması için tüm kesimlere örnek olmuştur. En önemli tarımsal ihraç ürünlerimizden olan fındıkta böyle bir proje çok doğru stratejik bir tercihtir. Herkes tarafından örnek alınmakta, yapılması gerekenlere yön ve yol göstermektedir. Halen fındıkta dekarda 80-100 kilo verim alıyoruz. Oysa 350 kilo alabilme imkanımız var. Bunu değerlendirmeliyiz. Bu 3.5 misli daha kazanmak, zenginleşmek demektir. Bu bir zenginleşme projesidir. Biz TOBB olarak bu projeye her türlü desteği veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Fındığın sorunlarının ve çözüm yollarının takipçisi olacağız.”

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.