TARİHİNİ ARAYAN ŞEHİR

TARİHİNİ ARAYAN ŞEHİR

Trabzon tarihine baktığımızda dört bin yıl öncesine kadar inildiğine dair bilgiler var. Kanıtlanmasa dahi daha öncesininde ayak izleri,varlığı olduğu iddiası mevcuttur.Trabzon arkeolojik bulgularda bize, bu bölgenin kültüründen çok sayıda örnek karşımıza çıkmaktadır.İki hisar arası, Ortahisar ve yukarıhisar’daki eski medeniyet,ve ve bugünkü Ortahisar belediye binası ve yanındaki Kaymakamlık yerleşkesinde ,o bölgeyi içine alan,diplere inildiğinde farklı yapı taşları ve sütunlar göze çarpmıştır.
Bugun bu tarihi bölgeden birkaç bulgu alınarak muhafaza edildiği çalışmalar aşamasında belirtilmiştir.Selçuklu yapı tarzındaki bu mermer sütunların buradaki farkındalıga işaret etmektedir.Bugun bu bölge, yaklaşık dört bin yılı içine alan bir tarihi barındırmış olmakla, gösteri yeri tarzında düzenlemeler geçmişin kültüre ve sanata verdiği önemi ortaya koymaktadır.Trabzonun yakın geçmiştede, Selçuklu ve Osmanlı tarzı bulguların, bölgenin artısı olması bakımından önemlidir. Trabzon dışı kaynaklardan’da anlaşılacağı üzere sanata düşkün bir yerleşim yeri olduğu gözlemlenmiştir.Tüm bunları içine alan geçmişi ile bugünü görsel dünyamıza katacak tiyatroların’da dahil olacağı Trabzon kültür ve sanat merkezi kaçınılmazdır.Ancak, bağımsız, müstakil çok donanımlı Tiyatro binası acil ihtiyaçlar arasındadır.
Çok geç bile kalınmış olmakla birlikte bu ihtiyaçların bu ilin yaşam standardına farkındalık getireceği aşikardır.
Trabzonun yüksek vizyonuna herzaman artı olan, bugünde hayatiyetini en iyi şekilde sürdüren Trabzon Devlet Tiyatrosu’nun ciddi manada yaptığı hizmetler gurur verici olmaktadır, bu haklı gururu bize takdim eden Trabzon Devlet Tiyatrosu oyuncuları, tam bir anlayış birligi içersinde bütün olan yönetim kadrosu ile büyük hizmetler vermektedirler. Bu özverili çalışmalarda, Trabzon Devlet Tiyatrosu’nun müdüresi, aynı zamanda iyibir oyuncu, Elvan Saliha Karahasan’ın hizmette, potansiyel artırmada payı büyük olduğu gerçeği ile, tiyatroseverlerin artan yoğun isteğine daha iyi karşılık verme adına sürekli güzel ortamlar oluşturmaktadır. Evet,tarihin güzelliği ile bütünleşen Trabzon’da birçok müze faaliyetini sürdürmektedir,bu müzelerin geçmişten günümüze, Trabzon’un geniş bir yelpazede bulunduğunu, bugünde bu potansiyelin her alanda, daha yukarılara çıkması için, siyasilerinin’de, il kamu yöneticilerine daha çok omuz olması gerekiyor diye düşünüyorum.

Nevzat Yılmaz
nevzatyilmaz@hotmail.com.tr

Print Friendly, PDF & Email

Hakkında Nevzat Yılmaz

Nevzat Yılmaz
Trabzon Haber Gazetesi sahibi ve 1970 den beri gazetecilik yapmaktadır. Anadolu Radyo ve Televizyon Yayıncılar Birliği Kurucu Üyesi. Trabzon/Ortahisar İlçe İnsan Hakları Kurulu üyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu Üyesi. "Olaylarda Basın, Anayasal Basın ve Makaleler adlı 3 eseri vardır"