Romanya Trabzon Fahri Konsolosluğu Düzenlenen Törenle Hizmete Açıldı

İlimizde Çok Sayıda Fahri Konsoloslukların Açılması; Ülkemizin Ekonomik Yönden Kalkınması, Bölgesel Ve Küresel Bir Güç Olmasının Yanında Trabzon’un Tarihi Misyonuyla Da Yakından İlgilidir

           Romanya Trabzon Fahri Konsolosluğu Düzenlenen Törenle Hizmete Açıldı

Değirmendere’de gerçekleştirilen açılış törenine Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Romanya Büyükelçisi Romanya Ankara Büyükelçisi Radu Ononfrei, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Erdoğan Bayraktar, Faruk Özak, Aydın Bıyıklıoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Romanya Trabzon Fahri Konsolosu Mustafa Beyazlı, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu ve çeşitli ülkelerin fahri konsolosları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Vali Öz, “Bugün çok anlamlı bir açılışta yine bir araya geldik. İlimizde fahri konsoloslukların açılması ve sayılarının her geçen gün artması; ülkemizin ekonomik yönden kalkınması, bölgesel ve küresel güç olmasının yanında Trabzon’un tarihi misyonuyla da yakından ilgilidir. Bu durum ayrıca tarihi ipek yolu üzerindeki Trabzon’un, ticaret ve sanayi merkezi olması konusunda da emin adımlarla ilerlediğinin göstermektedir

Açılan bu fahri konsolosluklar; ülkeler arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesine vesile olacağı gibi gelecekte buranın yine tarihte olduğu gibi ipekyolu ticaret merkezi olarak Ortadoğu, Asya ve Avrupa ile bağlantısında önemli rol oynamasına vesile olacaktır. Bize düşen bu konsoloslukların açılışını iyi değerlendirip eğitim, sağlık ve ticaret şehri olan Trabzon’da daha çok üretmek ve daha çok ticaret yapmaktır. İlimizin, bölgemizin ve ülkemizin gücüne güç katacağına inandığım bu konsolosluğun hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.
Romanya Büyükelçisi Romanya Ankara Büyükelçisi Ononfrei ise yaptığı konuşmasında fahri konsolosluğun iki ülke arasındaki dostluğun bir ifadesi olduğunu vurguladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu da, konsolosluğun iki ülke arasındaki ilişkileri daha da ileri taşıyacağına inandığını söyledi. AK Parti Trabzon Milletvekili Erdoğan Bayraktar, Türkiye ile Romanya’nın kültürel anlamda benzer yanlarının olduğuna vurgu yaparak, “Bu konsolosluk iki devletin ortak olan yönlerine katkıda bulunacaktır” dedi. Faruk Özak ise, çok sayıda konsolosluğun ilimizde açılmasının Trabzon’un marka değerini katkı vereceğini ifade etti. Ortahisar Belediye Başkanı Genç ise, “Bu konsolosluk iki ülke arasındaki ticareti ileri seviyelere taşıyacak” derken, Fahri Konsolos Beyazlı ise, “Gerek ilimiz ve gerekse ülkemizin ticari hacmini yukarı seviyelere taşımak için yüklendiğim bu görevi en iyi şekilde yerine getirmeye gayret göstereceğim” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından konsolosluğun açılışı gerçekleştirildi

Print Friendly, PDF & Email

Hakkında Nevzat Yılmaz

Nevzat Yılmaz
Trabzon Haber Gazetesi sahibi ve 1970 den beri gazetecilik yapmaktadır. Anadolu Radyo ve Televizyon Yayıncılar Birliği Kurucu Üyesi. Trabzon/Ortahisar İlçe İnsan Hakları Kurulu üyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu Üyesi. "Olaylarda Basın, Anayasal Basın ve Makaleler adlı 3 eseri vardır"

Bir cevap yazın