İstiklal Marşı

İstiklal Marşı’nın Yazılmasına Neden Olan Tarihi Süreci İyi Anlayıp, Ülkemizin Gelişmesine, Güçlenmesine Katkı Sağlayacak Adımlarla Geleceğe Kararlılıkla Yürüyeceğiz

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Vali Öz mesajında;
“Bağımsızlığımızın sembolü olan İstiklal Marşı’mızın, 12 Mart 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 94. yıldönümünü kutluyoruz.
İstiklal Marşı; Türk milletinin vatan ve bayrak sevgisinin, özgür ve bağımsız yaşama tutkusunun bir sembolüdür. Milletin kader, kıvanç ve tasa birliğinin tescilidir. Tarihten silinmek istenen bir milletin hangi değerlere sarılarak istiklal mücadelesini kazandığını anlatan tarihi bir kahramanlık vesikasıdır.
İstiklal Marşı, Kurtuluş Savaşı yıllarında maddi, manevi her bakımdan sıkıntı içerisine düşmüş milletimizin ortak duygusu, inancı ve imkânsızlıklara karşı dayanma gücünün sembolü olmuştur.
İşte böyle bir ortamda milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan İstiklal Marşımız, kadın-erkek, genç-yaşlı topyekun milletimizin katıldığı kurtuluş destanını ölümsüzleştiren, milletimizi ortak düşünce ve duyguda buluşturan, birlik ve beraberliğimizin güçlenmesine vesile olan seçkin bir değerdir.
Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy, ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın’ diye temennide bulunurken o yıllarda verilen çetin mücadeleye ve insanüstü gayrete de işaret etmiştir.
İstiklal Marşı’nın yazılmasına neden olan süreci ve İstiklâl Marşı’nın ruhunda var olan bağımsızlık iradesini iyi anlayıp, ülkemizin gelişmesine, güçlenmesine katkı sağlayacak adımlarla geleceğe kararlılıkla yürüyeceğiz.
İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü’nde, Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle anıyorum.”

Print Friendly, PDF & Email

Hakkında Nevzat Yılmaz

Nevzat Yılmaz
Trabzon Haber Gazetesi sahibi ve 1970 den beri gazetecilik yapmaktadır. Anadolu Radyo ve Televizyon Yayıncılar Birliği Kurucu Üyesi. Trabzon/Ortahisar İlçe İnsan Hakları Kurulu üyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu Üyesi. "Olaylarda Basın, Anayasal Basın ve Makaleler adlı 3 eseri vardır"

Bir cevap yazın