Hisarcıklıoğlu Hükümetin verdiği teşvikler boşa gitmedi

tha – Türkiye Odaları ve Borsalar Birliği Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi toplantısı, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi. Konsey toplantısına Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı M. Şadan Eren ve Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu da katıldı.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin hükümetin verdiği destek ve teşviklerle dünya standartlarının üzerinde büyüme gerçekleştirdiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ekonomik büyümede 9 ay itibariyle yüzde 7,4’e, sanayide ise geçen senenin 3 katına ulaşıldı. 2016’da sanayide üretim artışı yüzde 2’lerdeydi. Bu sene yüzde 6’ya ulaştık. Hükümetimizin verdiği teşviklerin boşa gitmediğini, özel sektöre güç verdiğini görüyoruz. 11 ayda çek kullanım tutarı arttı. 708 milyar liradan 722 milyar liraya yükseldi ama karekodlu çekin de sayesinde, karşılıksız çek miktarı azaldı. Karşılıksız çek miktarı 27 milyar liradan 16 milyar liraya geriledi. Piyasadaki rahatlama, buraya da yansımış oldu.”

TÜFENKCİ: 2017 BEREKETLİ BİR YIL OLDU

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise, ülke ekonomisinin, iç ve dış yatırımcılara güven vermeye devam ettiğini belirterek, 2017’nin birçok kötümser senaryoya rağmen, yatırımcı, tüccar, sanayici ve Türkiye ekonomisi için bereketli bir yıl olduğunu söyledi.

Tüfenkci, ekonominin, çizilen kötümser senaryoların tamamını boşa çıkaran ve büyüme tahminlerini alt üst eden iyi bir performans gösterdiğini vurgulayarak, “Bu performansın sürdürülebilir hale gelmesi için de hükümet olarak elimizden gelen gayreti, desteği ve teşviki vermeye devam edeceğiz. İş dünyasının, 2018’i inşallah 2017’den çok daha iyi bir yıl olarak geçireceğine ve ekonomimizin gayrisafi hasılasının 1 milyar dolarlara geleceğine inanıyorum” diye konuştu.

Print Friendly, PDF & Email

Hakkında Nevzat Yılmaz

Nevzat Yılmaz
Trabzon Haber Gazetesi sahibi ve 1970 den beri gazetecilik yapmaktadır. Anadolu Radyo ve Televizyon Yayıncılar Birliği Kurucu Üyesi. Trabzon/Ortahisar İlçe İnsan Hakları Kurulu üyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu Üyesi. "Olaylarda Basın, Anayasal Basın ve Makaleler adlı 3 eseri vardır"