DOLAR 16,4004
EURO 17,5689
ALTIN 979,864
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Trabzon 20°C
Çok Bulutlu

Genç, Şimdi rehavetin zamanı değil

tha – Trabzon / Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, kovid-19 (yeni korona virüs) salgın tehlikesinin henüz geçmediğini belirterek, bütün vatandaşları korona virüsten korunma tedbirlerine dikkatli bir şekilde uymaları konusunda uyardı.

Genç: “Şimdi rehavetin zamanı değil”

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, kovid-19 (yeni korona virüs) salgınıyla ilgili kontrollü sosyal yaşam uygulamasına geçilmesiyle birlikte virüs vakalarında yaşanan artışlara dikkat çekti. Salgın tehlikesinin henüz geçmediğini belirten Başkan Genç, bütün vatandaşları korona virüsten korunma tedbirlerine dikkatli bir şekilde uymaları konusunda uyardı.

“BU BAŞARIYA GÖLGE DÜŞÜRMEYELİM”

Türkiye’nin yeni korona virüs salgınıyla mücadelede dünyanın en başarılı ülkeleri arasında gösterildiğini belirten Başkan Genç, bu başarıya gölge düşürülmemesi için bütün vatandaşlara görev düştüğünü söyledi.

Başkan Genç, şöyle konuştu: “Ülkemiz gerçekten de salgınla mücadelede sağlık altyapısıyla, hastaneleriyle, sağlık görevlileriyle takdire şayan başarılara imza attı. Bunda hiç şüphesiz ki, devletimizin aldığı tedbirlerin yanında milletimizin süreç boyunca gösterdiği sağduyulu davranışlar da büyük etkiye sahip. En kritik dönemlerde virüsten korunma tedbirlerine harfiyen riayet eden halkımız vaka ve ölüm sayılarının son derece azaldığı bugünlerde korunma tedbirlerine riayet etmesi gerçekten de büyük önem arz ediyor. Son günlerde vaka sayılarında yaşanan artışlar korunma tedbirlerine uymamanın kaçınılmaz sonucudur. Özellikle sıcakların bastırdığı, insanların yasaklardan bunaldığı bugünler, rehavete kapılma zamanı değil…”

“DEVLET VATANDAŞINA SAHİP ÇIKTI”

Devletin aldığı tedbirlerin vatandaşlar tarafından boşa çıkarılmaması gerektiğine dikkat çeken Başkan Genç, “Ülkemiz son dönemde hayata geçirdiği modern şehir hastaneleri, yoğun bakım yatak sayısı ve deneyimli sağlık çalışanlarıyla salgınla mücadelede gelişmiş birçok ülkeden daha fazla başarı göstermiştir. ABD ve Avrupa’nın birçok ülkesi yetersiz sağlık altyapısı nedeniyle yeni korona virüsle mücadelede başarısız olmuşlardır. Huzurevlerinde ölüme terk edilen yaşlılar ve sağlık sigortası olmayan birçok insan adeta kendi kaderiyle baş başa bırakılmıştır. Ülkemizde ise tam tersi bir durum yaşanmaktadır. Devletimiz; yaşlısından, gencine ayrıca da kronik sağlık sorunu olan bütün vatandaşlara sahip çıkarak, virüsten korumak için gerekli bütün tedbirleri almıştır. Biz de vatandaşlar olarak devletimizin aldığı bu tedbirleri boşa çıkarmayalım.” diye konuştu.

“BU İŞİN ŞAKASI YOK”

Herkesin en temel insan hakkı olan yaşam hakkına halel getirecek davranışlardan kaçınması gerektiğine vurgu yapan Başkan Genç, “Bütün dünyayı esareti altına alan virüs salgınını böylesine başarılı bir şekilde yürütürken, kontrollü sosyal hayata geçtiğimiz bugünlerde tedbirlere uymamak bizi hiç istemediğimiz noktalara götürebilir. O nedenle bütün vatandaşlarımız korunma tedbirlerine uymalı, özellikle de maske kullanımı, el yıkama ve sosyal mesafe ilkesine büyük bir dikkatle riayet etmeli. Hiç kimsenin Türkiye’nin virüsle mücadelede ortaya koyduğu bu başarıya gölge düşürmeye hakkı yoktur. Diğer yandan bütün insanlar için vazgeçilmez en temel insan hakkı olan yaşama hakkının korunması için herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli. Bu işin şakası yok. Hiçbir vatandaşımızın diğer insanların yaşam ve sağlıklı kalma hakkına halel getirmeye hakkı yoktur. Lütfen Sağlık Bakanlığımız tarafından defaatle tekrarlanan virüsten korunma tedbirlerine harfiyen uyalım. Her şey kontrol altına alınmış değil, salgın tehlikesi hâlâ devam ediyor. Tehlike geçmiş değil. Lütfen dikkatli olalım. Kendimiz kurallara uyalım, uymayan vatandaşlarımızı da güzel bir üslupla uyaralım.” ifadelerine yer verdi.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.