DOLAR 16,3967
EURO 17,587
ALTIN 981,28
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Trabzon 20°C
Çok Bulutlu

Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül Ayı İlk Toplantısı Yapıldı

tha – Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi eylül ayı ilk toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu başkanlığında yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu, toplantı öncesi ekipler tarafından etraflıca dezenfeksiyon işleminden geçirildi.

Başkan Zorluoğlu, sosyal mesafe kurallarına uygun olarak gerçekleştirilen toplantının başlangıcında, Büyükşehir Belediyesinin yaptığı çalışmalar hakkında meclis üyelerine bilgilendirmede bulundu.

HÜSEYİN TÜRKER’İN İSMİ YAŞATILACAK

Başkan Zorluoğlu sözlerine geçtiğimiz günlerde koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanı Hüseyin Türker’i anarak başladı. Büyükşehir Belediyesi olarak büyük bir acı yaşadıklarını ifade eden Başkan Zorluoğlu “Maalesef uzun yıllar Trabzon’umuza önemli hizmetleri olan çok sevdiğimiz bir yönetici arkadaşımızı, kardeşimizi, Hüseyin Türker Bey’i maalesef kaybettik. Kendisine bir kere daha rahmet dileklerimizi iletiyoruz; eşine, çocuklarına ve yakınlarına sabırlar diliyoruz. Hüseyin Bey’in vefatı Trabzon’un genelinde büyük bir teessürle karşılandı. Herkesle irtibatı vardı. Hüseyin Bey’in kıymetli eşi ve çocukları emanetimizdir. Her türlü desteği verdik, vermeye devam edeceğiz. Bulak’ta çok büyük bir yerleşke inşa etmeye başladık. Orası tam anlamıyla Büyükşehir Belediyesinin en önemli destek merkezi haline gelecek. Şu ana kadar yapılan çalışmaların bu noktaya gelmesinde rahmetli Hüseyin Türker’in çok büyük emeği var. Sizler de uygun görürseniz o bölgeye Trabzon Büyükşehir Belediyesi Hüseyin Türker yerleşkesi ismini vererek rahmetli kardeşimizin uzun yıllar bu şehirde anılmasını istiyoruz” dedi.

TEKATAŞ’A BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş’a da başsağlığı dileklerini ileten Başkan Zorluoğlu, “Genel Müdürümüzün kıymetli babası, bir gece uykusunda Rahmeti Rahman’a kavuştu. Taziye için Elazığ’a gittim, hepinizin selamlarını ilettim. Merhuma Allah’tan rahmet, değerli kardeşimiz Ali Tekataş’a ve ailesine de sabırlar diliyorum” ifadelerini kullandı.

KATLI OTOPARK YAKINDA HİZMETE GİRECEK

Başkan Zorluoğlu, Büyükşehir Belediyesinin son bir ayda yaptığı ve yapılması düşünülen çalışmalarla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Bir süredir tadilatta olan Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nin çatı kaplama ve genel tadilatı yapım işini  %70 seviyelerine geldi. İnşallah kısa süre içerisinde tamamlanmış olacak.  Tanjant yolu üzerinde bizden önceki dönemde başlatılan çok katlı tam otomatik otopark geçici kabul aşamasındadır. Çok yakın zamanda hizmete girecektir. Akçaabat ilçesi Ortamahalle’de yapmakta olduğumuz konukevi inşaatı da geçici kabul aşamasına gelmiş bulunmaktadır.”

KADINLAR HALİ İNŞAATI HIZLA SÜRÜYOR

“Kadınlar Hali bizim için çok önemli bir proje. Orada şu anda kazı çalışması devam ediyor. Hassas bir yer olduğu için her an tarihi ve kültürel eser ortaya çıkabilir hassasiyetiyle çalışıyoruz. Müze ve Koruma Kurulu ile yakın irtibat halindeyiz. O nedenle biraz uzun sürdü. Zaman zaman yapılar çıktı, onlar ilgili kurullarca teknik olarak incelendi. Şu anda bir sorun görünmüyor ve inşaat süreci hızla devam ediyor.“

2021 TURİZM SEZONUNA YETİŞECEK

“Çal Mağarası’na daha modern bir görünüm kazandırmak için epey çalışmalar yaptık. Bilet, ürün satış ve seyir terası yapımı işi geçici kabul aşamasındadır. Maçka yolu üzeri Altındere Vadisi’nde önemli bir tesis yapıyoruz. Çok güzel bir restoran, karşı tarafta yine aynı şekilde bazı müştemilatları ile birlikte turistlerin bilhassa hizmetine sunacağız. Burada %50 seviyesini geçtik. 2021 yılı turizm sezonuna hazır hale getirmeyi hedefliyoruz.”

GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ ORTADAN KALKTI

“Meydan civarında yaptığımız Cephe Sağlıklaştırma Projesinde %90 seviyesine geldik. İlk başlarda renklerle ilgili şehirde tereddütler oluşsa da geldiğimiz noktada özellikle Trabzon sarısının Meydan’a çok yakıştığını sıklıkla duyuyoruz. Meydanın etrafındaki 45 tane yapı elden geçmiş oldu, tabela ve görüntü kirliliği bütünüyle ortadan kalktı. Bu işin mimarı değerli Meclis üyelerimizdir. Meydan bölgesindeki 45 binada ticaret yapan esnaflarımıza da bina sahiplerine de gösterdikleri sabır nedeniyle teşekkür ediyorum.”

OTOGAR ŞEHRE AYRI BİR GÖRÜNÜM KAZANDIRACAK

“Çok önem verdiğimiz otogar projesinin ihalesi 18 Ağustos tarihinde yapıldı. 3 tane katılımcı oldu. Sırasıyla 56, 64 ve 67 milyon küsur teklif verdiler. Fiyat dışı unsurlar da vardı şartnamede. Onlarla birlikte değerlendirdik ve bugün itibarıyla fiyat bakımından en avantajlı teklifi sunan firma birinci oldu. O firmayı önümüzdeki günlerde sözleşme yapmak üzere davet edeceğiz. Trabzon için çok önemli bir projedir. O bölgeye değer katacak, Trabzon’umuzun çok uzun yıllardır beklediği otogar son derece modern ve aynı zamanda bir eser olarak da adeta şehre apayrı bir görünüm kazandıracak. Bu önemli proje şehrimize hayırlı uğurlu olsun.”

MOLOZ’DA YENİ YAŞAM ALANINA KAVUŞACAĞIZ

“Moloz mevkisinde yeni oluşturacağımız yaşam alanında yapacağımız gasilhane ve itfaiye binası ihaleleleri 23 Temmuz’da, sözleşmeleri 2 Eylül’de yapıldı. İnşallah burayı bir yıl dolmadan tamamlamış olacağız. Orada yeni yapılan büyük caminin yakınında güzel modern, Trabzon’un ihtiyacını görecek bir gasilhane ihalesi yaptık. İtfaiyenin binası oradaki ekonomik ömrünü tamamladı. Onu yıkacağız ve itfaiyeyi ağırlıklı olarak Bulak yerleşkemize çekeceğiz. Ancak Moloz’da Ortahisar itfaiyesi için bir özel yerleşke yapıyoruz. İnşallah bir yıl dolmadan tamamlanmış olacak. Yine caminin etrafındaki alan içerisinde açık ve kapalı otoparkların ihalesini önümüzdeki günlerde yapacağız. 180 dönümlük alanda Kuyumcukent, Avrasya Pazarı, açık ve kapalı otoparklar, geniş meydanlar, kafeler, yeme içme mekanları, çocuk oyun grupları gençlerle ilgili dokunuşlar derken o alanı tamamladığımızda bölgeye büyük bir değer katacak yeni bir yaşam alanına kavuşmuş olacağız.”

TÜRKİYE’DE 2’NCİSİ TRABZON’DA YAPILIYOR

“Seçim döneminde vadettiğimiz Sporda Performans Ölçüm ve Yetenek Merkezi çalışmalarına başladık. Şu anda sadece Ankara Pursaklar’da var. 2’ncisi Trabzon’da yapılıyor. Gençlik ve Spor Bakanlığımızdan ve Sanayi Bakanlığımızdan ödenekleri aldık. Büyükşehir olarak biraz da biz katıyoruz. Hem yapımı hem de donanım tefrişi ile alakalı bir sorunumuz yok. 22 Eylül’de ihalesi yapılacak. Mevcut TOHM binasının hemen yanında yeni bir eklenti olarak yapıyoruz. Oradaki konaklama tesisinden de yararlanmak istiyoruz. Kamuoyunda çok bilinmiyor ama burası özellikle sporcuların sağlık kontrolünden geçirildiği yer olacak. Trabzon gibi bir şehirde bütün sporcuların performanslarını ölçüp kayıt altına alabilecek verilerin elde edilebileceği çok önemli bir merkez olacak. Orada çalışacak personeli de belirledik ve Ankara’da altı ay sürecek bir kursa göndereceğiz.”

TRABZON’A BUZ PATENİ PİSTİ KAZANDIRACAĞIZ

“Şehrimize çok önemli millet bahçeleri kazandırıyoruz. Akçaabat Millet Bahçesi’ni geçtiğimiz aylarda hizmete aldık. Vakfıkebir’de çok güzel bir millet bahçesi çalışması var. Ortahisar Hüseyin Avni Aker’de yapılan Millet Bahçesi’nde Büyükşehir Belediyesi olarak ilavelerimiz oldu. Otopark projede yoktu, özel gayretlerimizle proje içerisine kapalı otopark koyduk. Biz buranın yaşayan bir park olmasını çok arzu ediyoruz. Bu nedenle Trabzon’da hiç olmayan buz pateni pisti koyduk. Yapımını biz gerçekleştiriyoruz. 400 metrekare alanda sentetik buz pateni pisti de proje ile birlikte tamamlanmış olacak. Yine 650 metrekare alanda kaykay pisti yapacağız. Millet bahçesi ile ilgili çalışmalar süratle devam ediyor.”

YOĞUN MESAİ HARCADIK

“Millet Bahçesi’nin 2’nci etabını oluşturan Orman Bölge Müdürlüğüne ait lojmanlarla ilgili de yoğun mesai harcadık. Tüm daireler boşaldığında Büyükşehir Belediyesi olarak 6 dönümlük alandaki lojmanları yıkacağız ve parkımızın devamı şeklinde şehrimize kazandıracağız. Numune Hastanesinin karşısındaki eski binaları da geçtiğimiz günlerde şehrimize gelen Çevre ve Şehircilik Bakanımıza gösterdik. Kamulaştırma noktasında gereken talimatı verdi. TOKİ ile bir protokol imzaladık. Kamulaştırmasını biz yapacağız, yıkımını gerçekleştireceğiz ve o alanı parka kazandırmış olacağız. Deniz tarafından önü açılmış olacak.”

ULAŞIM TEK ELDEN KONTROL EDİLECEK

“Moloz’da şu anda otobüslerimizin olduğu bir alan var. Orada baraka gibi konteynerlerde hizmet veriyorduk. Bu kabul edilebilir bir şey değildi. Bu nedenle Moloz’da Trabzon’umuza yakışır bir ulaşım binası yapmak istedik. Yer teslimi 11 Ağustos’ta yapıldı. Şu anda çalışmalara başladık. Tamamlandığında Trabzon’da ulaşımı tek elden kontrol edebildiğimiz, elektronik imkanlarla donatılmış, şoförlerimizin de dinlenebileceği çok güzel bir ulaşım binası inşa ediyoruz.”

UZUNGÖL’DE ÇEVRE DÜZENLEMESİ ÇALIŞMALARINA BAŞLADIK

“Bir doğa harikası olan Uzungöl’de çevre düzenlemesi çalışmalarına başladık. Uzungöl’ün etrafında yeşil alan çalışması, kaldırımların yeniden kaplanması ve korkuluk çalışmaları yapılmaktadır. İnşallah 2’nci etabı daha büyük bir proje olacak. 2’nci etabı ile ilgili de proje çalışması tamamlanmak üzere. Onu da ihaleye çıktığımızda gölün etrafında çok daha geniş yeşil alanlar oluşturmuş olacağız. İşgaller ortadan kalkmış olacak. İnsanların gelip rahatlıkla dolaşabilecekleri, gezebilecekleri mekanlar oluşturacağız. 2’nci etap tamalandığında muhteşem bir alana kavuşmuş olacağız. Orada Büyükşehir Belediyesi olarak da bir yer kiraladık.  Tahsisi için bakanlığa yazdık. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak orada var olmak istiyoruz.”

TRABZON’A ÇOK YAKIŞACAK

“Çömlekçi Mahallesi için 2,3 hektarlık alanda yapım işi ihalesi gerçekleştirildi. Sözleşmesi yapıldı, iş teslimi yer teslimi yapıldı. Çömlekçi’nin yeni yüzüne birkaç sene içerisinde kavuşacağız. Ve bu proje tamamlandığında Trabzon’a çok yakışacak. Devamındaki yıkımları ve kamulaştırma işlemlerini de sürdürüyoruz.”

YALINCAK PLAJINI GELECEK YIL HİZMETE AÇACAĞIZ

“Büyükşehir Belediyesi olarak Yalıncak’ta bir plaj oluşturuyoruz. Bir kısmı plaj olarak kullanılan yaklaşık 1 kilometrelik mesafelik alan için proje çalışması tamamlandı. Plajın yanında, yürüyüş ve bisiklet yolları, oturma mekanları, soyunma kabinleri olacak. Bir plajda olması gereken her şey en üst konforla planlandı. İhale günü almayı bekliyoruz. Projeyi kışın yapacağız. Önümüzdeki yaz deniz sezonu ile birlikte vatandaşımızın hizmetine açacağız. Burada otopark sorunu da ulaşım sorunu da çözüldü. Şimdiden şehrimize hayırlı olsun diyoruz.”

ARAÇ TRAFİĞİNE KAPATILACAK

“Meydan 3’üncü etap çalışmaları için katlı otopark projesi tamamlandı, ihale süreci başladı. Kısa süre içerisinde ihale günü alınacak. Üstünde yaşam alanı, altında yaklaşık 500 araçlık mevcut İskenderpaşa otoparkımızın yeniden yapılması sürecini başlatıyouz. Bu aynı zamanda yayalaştırılmış alanı da epey genişletiyor. Bu bölgeyi araç trafiğine kapatıyoruz. 3’üncü etap tamamlandığında bir yeni eklenti olarak Meydan’ın güzelliğine güzellik katacak.”

TELEFERİK PROJESİNDE SON AŞAMAYA GELİNDİ

“Sümela Manastırı teleferik projesinde son aşamaya gelmiş bulunmaktayız. Şartnamaler oluşturuldu. Son teknik düzenlemeler yapılmaktadır. Tonya pazar yeri ve otopark proje çalışmalarımız  tamamlanmak üzere, yakında ihale sürecini başlatacağız.”

GANİTA’YI ŞEHİRLE BULUŞTURMAK İSTİYORUZ

“Çok önem verdiğimiz Ganita-Faroz arası düzenleme projemiz var. Ganita bu şehrin önemli uğrak yerlerinden bir tanesiydi. Uzun zamandır biraz atıl kaldı. Ganita’yı yeniden şehirle buluşturmak istiyoruz. Ganita’dan Faroz’a kadar ilk etap olarak sahil düzenleme projemizi eylül ayı içerisinde tamamlamış olacağız. İnşallah ekim ayı içerisinde ihale günü alacağız.  Ganita’yı Meydan’dan en kolay şekilde denize ulaşılabilecek nokta olarak yeniden düzenleyerek halkımızın hizmetine sunmak istiyoruz.”

ULAŞIM MESELELERİNE ÇÖZÜM ÜRETECEK

“Ulaşım Master Planı’nın ihale dosyasını hazırladık. Şu anda ön yeterlilik ilanına çıkıldı. İnşallah makul süre içerisinde ihale süreci tamamlanıp yapım sürecine başlayacağız. Ulaşım Master Planı birçok anlamda ilimizin ulaşım meselelerine çözüm üretecek. Bu anlamda Ulaşım Master Planı çalışmasına çok önem veriyoruz.”

ALTERNATİF YOL YAPIYORUZ

“Sümela’da gelen ziyaretçileri yukarı taşıma nokrasında bir karmaşa, park yeri sorunu var. Büyükşehir Belediyesi olarak orada çok büyük park alanları oluşturduk. Turistleri yukarıya ring biçiminde taşıma sorumluluğunu aldık. Süreç devam ediyor. Maçka Belediyemizle birlikte o bölgeye bir düzen getirmeyi hedefliyoruz. Var olan keşmekeşi sona erdireceğiz ve makul fiyatlarla insanlarımızı taşıyacağız. Orada aynı zamanda yaklaşık on kilometre ana yola paralel sayılabilecek orman içinden geçen alternatif bir yol da yapıyoruz. O yol tamamlandığında Sümela’ya değil de yukarıdaki yaylalara gidecek insanlarımıza alternatif güzergah oluşacak. Altyapısı büyük oranda tamamlandı, kaplaması kaldı. O kaplamayı da küp taş biçiminde yöreye uygun olarak yaparak hizmete sunacağız.”

KOMŞUMUZUN YANINDA OLDUK

“Giresun’da Dereli başta olmak üzere büyük bir felaket oldu. Vefat eden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz. Komşumuz Giresun’un acısını paylaşıyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak zor günde komşumuzun yanında olduğumuzu, bütün imkanlarımızla mücadele ettiğimizi paylaşmak isterim. Büyükşehir Belediyesi olarak 18 personel eşliğinde, arama kurtarma çalışmaları için 10 araç, yıkama çalışmaları için 10 arazöz ve çeşitli iş makinalar ile destek olduk. TİSKİ olarak da 20 personel ve 7’si tam teçhizatlı 14 araçla ekiplerimiz görev yaptı. Arkadaşlarımız hala daha orada çalışmalarına devam ediyor.”

ORTAHİSAR’DA SORUN KALMAYACAK

“TİSKİ’nin tüm ilçelerde yürüttüğü önemli çalışmaları, ağustos ayında da devam etti. Bu noktada çok büyük bir proje olan Ortahisar içme suyu şebekesinin değiştirilmesi projesine başlamış bulunmaktayız. 565 kilometre bir içme suyu hattı tamamen değişecek. Beşirli ve Kalkınma’da beş ekip şu anda çalışmaya başladı. Biz tabi bunun sadece bir içme suyu projesi olarak değil aynı zamanda bir fırsat olarak görüyoruz. Beraberinde 100 milyon liralık yağmur suyu ve kanalizasyon hattı ihalesini de yaptık. Yani eş zamanlı olarak bir taraftan içme suyu işi yapılırken, bir taraftan gerekli yerlerde kanalizasyon ve yağmur suyu eksiklerini gideriyoruz. Ayrıca akıllı şehir uygulamaları kapsamında telekomünikasyon altyapısı oluşturuyoruz. Yani 400 kilometre civarında fiber optik hat döşeyecek şekilde kanallarımızı oluşturuyoruz. Vatandaşlarımız bu üç yıllık proje süresinde zaman zaman sıkıntı yaşayabilirler. Kıymetli hemşehrilerimden bu süre içerisinde anlayışlı davranmalarını istirham ediyorum. Tamamlandığında Trabzon’un merkezinde artık çok uzun yıllar bir içme suyu, kanalizasyon, yağmur suyu sorunu kalmayacak.”

Başkan Zorluoğlu’nun konuşmalarının ardından meclis gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Meclis toplantısı, 25 gündem maddesinin görüşülüp komisyonlara havale edilmesinin ardından sona erdi.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.