BORSA PERSONELİNE ‘AFET BİLİNCİ EĞİTİMİ’ VERİLDİ

Trabzon Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü,“ Afetlere Hazır Bir Türkiye İçin Bilinçlendirme ve Eğitim Seferberliği” projesinde Trabzon Ticaret Borsası personeline eğitim verdi. TTB Meclis Toplantı Salonu’nda Arama-Kurtarma Teknisyenleri Mustafa Türker ve Mustafa Çoban tarafından verilen eğitime tüm borsa personeli katıldı.

Proje başta deprem olmak üzere, ülkemizde sıkça görülen afetlere yönelik olarak afetlerin öncesi sırası ve sonrasında yapılacak doğru davranışların halkımıza ve öğrencilere kazandırılmasında rol alacak personeli ‘Temel Afet Bilinci Eğitmeni’ olarak yetiştirmeyi amaç ediniyor.

Eğitimde afetlerle mücadelede temel bilgi ve kavramların yanı sıra; afet bilinci kültürü, yaşam çevresindeki riskler, zorunlu deprem sigortası, yapısal olmayan risklerin önlenmesi, afetlerin ilk 72 saati için hazırlığı, aile afet planı, Doğru davranış şekilleri, afetler sonrası ilk saatler ve temel ihtiyaçlar, basit arama kurtarma teknikleri ve yangın bilgisi gibi konular üzerinde duruldu.

Eğitmenlerden Mustafa Türker, bu eğitimler sayesinde insanların daha fazla duyarlı olduğunu ve afetlere karşı aile içerisinde geniş bir bilinçlenmenin oluştuğunu söyledi.

Print Friendly, PDF & Email

Hakkında Nevzat Yılmaz

Nevzat Yılmaz
Trabzon Haber Gazetesi sahibi ve 1970 den beri gazetecilik yapmaktadır. Anadolu Radyo ve Televizyon Yayıncılar Birliği Kurucu Üyesi. Trabzon/Ortahisar İlçe İnsan Hakları Kurulu üyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu Üyesi. "Olaylarda Basın, Anayasal Basın ve Makaleler adlı 3 eseri vardır"

Bir cevap yazın