BİLİNMEYENLER…

BİLİNMEYENLER…

Macarlar tarih boyunca aramızdaki savaşlara rağmen, komünizme karşı ayaklanarak Avusturya,oradanda kızıl haç tarafından dünyanın dört tarafına gönderilen mülteci macarlardan yurdumuza gelenlere bu kadar yakın alakanın sebebi milli bir hisle yakın alakalıdır.
Macarlar asgari bizim kadar Turk’dürler,..din farkı, milliyet ve ırk birliği veya ayrılığını izah edemez; Bugün,Hiristiyan,Budist,Brahman birçok Türk uyrukları olduğu gibi müslüman olupta Türklükle ilgisi olmayan yüzlerce milyon insan vardır.
Bugünkü manasıyla Macaristan Arpat han tarafından kurulmuştur.Onun oğlu Borak han papa Şilvesterin telkin ve seneler süren çalışmasıyla katolikliği kabul etmiş İştvan adını almıştır.Arpat bugünkü Türkçemizde Arpa demektir.Arpad’ın üçüncü batında oğlu keza,Rumlarla yaptığı bir savaş sonucunda Belgradı ele geçirmiş,Rum esirlere iyi muamele etmiş,Bizans hükümdarı Mişel Dukas tarafından kendisine altın bir taç hediye edilmiştir.Bu tacın üzerine Macar kıralı Keza’nın resmi işlenmiştir.altında’da şu satırlar okunur , “Keotides despotis pistus Kralı Türkiyas”, manasıda şudur, “Sadık emir Türkiye kralı Keotides (Keza). görülüyorki bizans imparatoru ,Macar kıralına “TÜRKİYE KRALI” unvanıyla hitap ediyor.

Nevzat Yılmaz
nevzatyilmaz@hotmail.com.tr

Print Friendly, PDF & Email

Hakkında Nevzat Yılmaz

Nevzat Yılmaz
Trabzon Haber Gazetesi sahibi ve 1970 den beri gazetecilik yapmaktadır. Anadolu Radyo ve Televizyon Yayıncılar Birliği Kurucu Üyesi. Trabzon/Ortahisar İlçe İnsan Hakları Kurulu üyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu Üyesi. "Olaylarda Basın, Anayasal Basın ve Makaleler adlı 3 eseri vardır"