Atasu Barajı’nda Doluluk Oranı Yüzde Yüze Ulaştı

Trabzon ile çevre ilçelerin 50 yıl süreyle su ihtiyacını karşılayacak olan Atasu Barajı’nda doluluk oranı yüzde yüze ulaştı.

Toplam gövde yüksekliği 118 metre ve gövde hacmi 4 milyon 650 bin metreküp olan Atasu Barajı’nda, 35 milyon 750 bin metreküp su depolanabiliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon’un Ortahisar, Akçaabat ve Yomra ilçelerinin su ihtiyacını karşılayan Atasu Barajı’ndaki su doluluk oranının yüzde 100’ler seviyesine ulaştığını söyledi. Trabzon’da bir su sıkıntısının yaşanmayacağını ifade eden Gümrükçüoğlu, “son iki aydaki yağışlarla birlikte barajdaki su seviyesi yüzde 100’er seviyesine ulaştı. Atasu Barajı yanında Karakaya Barajı için de proje çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Su ve alt yapı anlamında Trabzon’un geleceğini planlıyoruz” dedi.

Atasu Barajı’ndaki yaşanabilecek bir sorunun ardından Değirmendere suyundan yararlanılabileceğini kaydeden Gümrükçüoğlu, “Atasu Barajı’nda herhangi bir tadilat inşaatı gerektiğinde bile bu zamana kadar ki dönemlerde buradaki suyu şehre vermeyi bırakıp ondan önceki dönemlerdeki Değirmendere suyumuzdan şehre vermeyi sürdürdüğümüz dönemler de olmuştur. Bu münasebetle herhangi bir sıkıntının Atasu Barajı’nda olması halinde bile Değirmendere suyumuzu Esiroğlu’ndaki arıtma tesislerinden geçirerek her zamanki gibi şehre su vermemiz mümkün olabilir” şeklinde konuştu.

Print Friendly, PDF & Email

Hakkında Nevzat Yılmaz

Nevzat Yılmaz
Trabzon Haber Gazetesi sahibi ve 1970 den beri gazetecilik yapmaktadır. Anadolu Radyo ve Televizyon Yayıncılar Birliği Kurucu Üyesi. Trabzon/Ortahisar İlçe İnsan Hakları Kurulu üyesi, Trabzon/Ortahisar Kent Konseyi yürütme kurulu üyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu Üyesi. "Olaylarda Basın, Anayasal Basın ve Makaleler adlı 3 eseri vardır"

Bir cevap yazın