Ağaçbaşı Turba Bataklığı Fotoğraf Sergisi

Ağaçbaşı Turba Bataklığı Fotoğraf SergisiForum Trabzon’da

Forum Trabzon,şehrin 9 bin yıllık ekolojik mirası Ağaçbaşı Turba Bataklığı’nın korunması çalışmaları kapsamında, 16-21 tarihleri arasında gerçekleşecek fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor.

9.000 yıllık bir miras, Forum Trabzon’da ölümsüzleşiyor…

Karadeniz Bölgesi’nin en büyük alışveriş ve yaşam merkezlerinden biri olan Forum Trabzon, doğal ve tarihi değerlerin kendine has özelliklerinin korunması üzerine toplumsal bilinç ve farkındalık yaratmayı amaçlayanAğaçbaşı Turba Bataklığı Fotoğraf Sergisi’ne ev sahipliği yapıyor.

9.000 yıllık bir mirası ölümsüzleştirecek olan sergi, Evliya Çelebi’den Dede Korkut Hikayeleri’ne çok sayıda eserde adı geçen Ağaçbaşı Turba Bataklığı ve çevresinin koruma altına alınması kapsamında 2008 yılında başlayan çalışmaların bir ayağı olarak gerçekleşecek.

Sergi, 16 Aralık Salı günü saat 17.30’daForum Trabzon’da gerçekleşecek açılışın ardından 21 Aralık Pazar gününe kadar ziyaret edilebilecek.

 

Ağaçbaşı Turba Bataklığı; Türkiye’nin 9.000 yıllık ekolojik hazinesi

Trabzon’un 9 bin yıllık ekolojik mirası Ağaçbaşı Turba Bataklığı, 2008 yılından bu yana Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği’nin gerçekleştirdiği çalışmalar sonucunda ‘Doğal Sit Alanı’ olarak koruma altına alındı.

Bu alanın bu kadar önemli olmasının başlıca sebepleri arasında; yüzölçümünün büyüklüğü, endemik türlerin çeşitliliği, bölgenin ekolojik ve iklimsel geçmişi yer alıyor. 9.000 yıllık dev bir ekolojik bilgi arşivini bünyesinde barındıran bataklık, en önemli kuş göç yolları üzerinde olması sayesinde fotoğrafçıların ve kuş gözlemcilerinin uğrak yerlerinden biri olmasıyla dikkat çekiyor

Print Friendly, PDF & Email

Hakkında Nevzat Yılmaz

Nevzat Yılmaz
Trabzon Haber Gazetesi sahibi ve 1970 den beri gazetecilik yapmaktadır. Anadolu Radyo ve Televizyon Yayıncılar Birliği Kurucu Üyesi. Trabzon/Ortahisar İlçe İnsan Hakları Kurulu üyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu Üyesi. "Olaylarda Basın, Anayasal Basın ve Makaleler adlı 3 eseri vardır"

Bir cevap yazın