DOLAR 12,8304
EURO 14,4795
ALTIN 734,806
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Trabzon 26°C
Rüzgarlı

7,4 LÜK BÜYÜME İHRACATA DOPİNG ETKİSİ YAPACAK

tha – Türkiye ekonomisinin tüm uluslararası derecelendirme kuruluşlarının yanlı tahminlerini dahi alt üst ederek 2017 yılında yüzde 7.4 büyük göstermesi ve bu büyüme oranında da ihracatın payının ön planlarda olması ihracat camiasında büyük moral kaynağı olmuştur. Özellikle Ülkemizin tüm gelişmiş ülkeler yanında G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomi olması ve en yüksek büyüme oranına ulaşması uluslararası piyasalarda Türkiye imajına büyük katkı sağlayacaktır.

Hükümetimizin kararlı bir şekilde uygulamış olduğu ekonomi politikaları yanında, yatırım ortamının iyileştirilmesi ve ihracata yönelik yatırıma yönelik destek mekanizmalarındaki destek ve iyileştirmeler, yatırımcı ve ihracatçımızın finansman imkanlarına erişiminde yapılan kolaylıklar bu rekor büyüme oranının gerçekleşmesine büyük katkı yapmıştır.

Hiçbir gerekçe göstermeden tamamen algı operasyonları ve maksatlı tutumları ile Türkiye notunu sürekli düşüren ve risk algısı oluşturmaya çalışan sözde uluslararası kuruluşlar Büyük Türkiye’nin bu başarısı karşısında büyük şok yaşadıkları açıkça ortadadır. Hiçbir güç Türkiye’nin son yıllarda uluslararası arenadaki kararlı yükselişini engelleyemeyecektir. Ülkemiz Büyük Türkiye 2023 hedeflerine kararlı adımlarla yaklaşmaktadır.  Bununla birlikte belirlenen bu hedeflere ulaşarak Dünyanın 10 uncu büyük ekonomisi olma hedefini yakalayacağına inancımız tamdır.

Hiç şüphesiz bu rekor düzeyde büyüme rakamının oluşmasında ihracatımızın ve dolayısıyla ihracatçımızın büyük katkısı olmuştur. Bu başarının önümüzdeki dönemde ihracatımıza da önemli katkı yapacağına inanmaktayız. Çünkü her geçen gün bu başarı hikâyeleri ile uluslararası piyasalarda olumlu algısı yükselen Türkiye’mizin potansiyelini gören iş adamları Ülkemize yönelik yatırımlarını artırmakta, oluşturulan güven ortamı nedeniyle Ülkemiz iş adamları ile iş birliklerini geliştirmektedir.

Bundan dolayı, bunca hain terör ve işbirlikçilerinin Ülkemiz aleyhine oluşturdukları hain emellerine rağmen, İş âlemi camiamıza ihracatçımıza bu başarı gururunu yaşatan tüm kesimlere, iş adamlarımıza, ihracatçımıza, Ülkemize yatırım yapan herkese ve başta Hükümetimize ihracat camiası olarak şükranlarımızı sunuyoruz.

     Ahmet Hamdi GÜRDOĞAN
  Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği
              Yönetim Kurulu Başkanı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Traffic Bot