19 Mayıs

VAROLUŞ GÜNÜ 19 MAYIS 1919

         Nasıl ki milletlerin tarihe mal olan yaşantılarını tarihler dile getiriyorsa, yine tarihe mal olan kişilerin üstünlüklerini de tarihler yazar. Bu cümleden olarak dünya tarihlerine özellikle kahramanlıklarıyla bütün devlet adamlarıyla pek çok Türk dehası atalarımız gelmiştir ki bunlar yalnız bizim iftiharımız, gururumuz olarak kalmayıp, tüm dünyanın taktir payesine ulaşmış büyüklerimizdir.

Osmanlı İmparatorluğunun yıkılmaya yüz tuttuğu, tüm milletin için için ağladığı, istiklal ve vatan kaygısıyla harap olduğu günlerde Mustafa Kemal, yurdu işgal eden düşmanlara karşı ortaya çıktı. Hazırladığı Kurtuluş programını milletine sunmak, birlik ve beraberliği yeniden sağlamak, son derece imkansızlıklar içinde kurtuluş çarelerini beraberce tespit etmek maksadıyla 19 Mayıs 1919 da Samsun’a gelerek büyük ve şanlı geleceğin ilk mutlu hareketini başlatırken 23 Nisanların, 30 Ağustosların ve 29 Ekimlerinde ilk zafer tohumlarını atmış oluyordu. İşte büyük Atatürk’ün yüceliği, üstün liderliğiyle, ulusu için yapacağı görevin en şanlısı en manalısı, en büyüğü, en güzeli böyle başlıyor ve sırayla elde edilen zaferler başarılar birbirini takip ediyordu.

Önde Gazi Mustafa Kemal Atatürk, arkasında Kahraman Türk Ulusu, Türk mucizesinin evrensel meşalesiyle cihana mal olan destanlar yaratıyor, böylece vatan düşmandan arındırılıyor ve neticede aziz şehitlerimiz ve kanlarıyla sulanmış sınırlarımız yeniden çiziliyordu. Türk Gençliği bu anlamlı bayramını kutlarken büyük asker ve devlet adamı, Atatürk ve silah arkadaşlarını minnetle yadeder, vatanın İstiklali ve bütünlüğü için canlarını feda eden aziz şehitlerimizin ruhları şad olsun.

Nevzat YILMAZ
nevzatyilmaz@hotmail.com.tr

Print Friendly, PDF & Email

Hakkında Nevzat Yılmaz

Nevzat Yılmaz
Trabzon Haber Gazetesi sahibi ve 1970 den beri gazetecilik yapmaktadır. Anadolu Radyo ve Televizyon Yayıncılar Birliği Kurucu Üyesi. Trabzon/Ortahisar İlçe İnsan Hakları Kurulu üyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu Üyesi. "Olaylarda Basın, Anayasal Basın ve Makaleler adlı 3 eseri vardır"

Bir cevap yazın