Uzun Gölde Değişim Devam Ediyor

Uzungöl Sadece Trabzon’a Değil Türkiye’ye Ve Dünyaya Mal Olmuş Bir Turizm Merkezidir. Dolayısıyla Uzungöl’ü Gözümüzün Içi Gibi Korumalıyız
Uzungöl’de Geçmiş Ile Ilgili Ne Kadar Temizlik Yapabilirsek Yapacağız

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz tarafından Valilik B Toplantı salonunda Uzungöl’ de yapılaşma ve turizmin geliştirilmesi ile ilgili bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Vali Yardımcısı Şükrü Kara, DSİ Bölge Müdürü Adil Erdoğan, Karayolları Bölge Müdürü Selahattin Bayramçavuş, Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürü Mustafa Bulut,Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Vedat Çiftç, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız, Çaykara Kaymakamı Mustafa Gül ve Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok katıldı.

Toplantı öncesinde bir konuşma yapan Vali Abdil Celil Öz ,Uzungöl’ün sadece Trabzon’a değil Türkiye’ye ve dünyaya mal olduğunu belirterek “Uzungölle ilgili imar,altyapı çevre düzenlemesi ve turizm boyutunu bütün kurumlarımız, Büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz ile hep birlikte görüşerek değerlendirmek istiyoruz. Uzungöl bizim için çok önemli bir turizm merkezi. Sadece Trabzon’a değil Türkiye’nin ve dünyaya malolmuş bir turizm alanıdır. Dolayısıyla Uzungöl’ü gözümüzün içi gibi korumamız , iyi bakmamız ve bu konuda iyi çalışmamız gerekiyor. Bugüne kadar imarda altyapıda belirli sıkıntılar yaşadık. Bu sıkıntılarla ilgili hukuki süreç devam ediyor. Burada hukuki sıkıntılar ve cezai yükümlülükler ile ilgili konular uzun sure devam edecek gibi gözüküyor. Geçmiş ile ilgili ne kadar temizlik yapabilirsek yapacağız. Ancak önümüzdeki süreçte neler yapabileceğimizi Uzungöl’ü ülke ve dünya turizminin ve Trabzon’un hizmetine ne kadar sunabilirizi hep beraberce değerlendireceğiz” şeklinde konuştu.

Uzungöl’ de yapılaşma ve turizmin geliştilmesi ile ilgili toplantıların daha koordinasyonlu gerçekleştireceklerini belirten Vali Öz ”Burada yol alabilmemiz için bütün kurumlarımızın üzerine düşen görevler bulunmaktadır. Ulaşım boyutuyla Karayolları, dere ıslahı, gölün temizliğive diğer çalışmalarla ilgili Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü , Uzungöl’ün Milli Park olma dolayısıyla bu bölgede yapılan çalışmaları Millli Parklar Bölge Müdürlüğü, hem imar hemde göl çevresinde yaptığımız düzenlemeleri Çevre ve Şehircilik İl müdürlüğü, kanalizasyon, arıtma,imar boyutlarını ve ilgili diğer konuları Büyükşehir ve ilçe belediyemiz ,Uzungöl’deki tesislerin denetimi eğitimi ve turizme hazırlanması boyutunu Kültür Müdürlüğümüz ile hepbirlikte değerlendirip önümüzdeki dönemde Uzungöl’ün ülke ve dünya turizmine ve Trabzon’a hizmet etmesi için biraradayız. Çalışmaları bundan sonra biraraya gelerek daha koordinasyonlu gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.

Uzungöl’ü gelecek nesillere bırakılması gerektiğini söyleyen Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ise ”Sayın Valimizin Uzungölle ilgili bir cümlesi hepimizin dileğidir. “Uzungöl’ü yaşatalım”.Uzungöl’ü gelecek nesillere ve tüm dünya insanlığına önemli bir yaşam alanı ve turizm merkezi olarak bırakalım” şeklinde konuştu.

Yaklaşık iki saat süren toplantıdan sonra değerlendirme yapan Vali Öz,toplantının yararlı geçtiğini ifade ederek;Mevcut İmar planının ciddi bir şekilde uygulanacağı bunun yanında yeniden koruma amaçlı kapsamlı bir plan çalışmasının başlayacağını,Teresubat bentleri arasında balık geçişlerinin sağlanması için DSİ tarafından bir proje uygulanacağını, Turizm enformasyon binasının yerinin değiştirilip Uzungöl’e ayak basıldığında ilk görülebilecek yere alınacağını, Karayolunun sezon öncesi bakımının Karayollarınca yapılacağını, Teleferik ve otopark konusunda Milli Parklar Bölge Müdürlüğünün çalışmalar yapacağını söyledi.

Print Friendly, PDF & Email

Hakkında Nevzat Yılmaz

Nevzat Yılmaz
Trabzon Haber Gazetesi sahibi ve 1970 den beri gazetecilik yapmaktadır. Anadolu Radyo ve Televizyon Yayıncılar Birliği Kurucu Üyesi. Trabzon/Ortahisar İlçe İnsan Hakları Kurulu üyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu Üyesi. "Olaylarda Basın, Anayasal Basın ve Makaleler adlı 3 eseri vardır"

Bir cevap yazın