TÜRKSOY’un Etkinlikleri Türk Dünyasını Bir Araya Getiriyor

TÜRKSOY’un Etkinlikleri Türk dünyasını Bir Araya Getirme Ve Geçmişteki Ortak Kültürün Canlandırılması Anlamında Çok Önemli. Trabzon İse Bu Anlamda Önemli Bir Duraktır

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’u Makamında Kabul Etti

Bazı temaslarda bulunmak için Trabzon’a gelen TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz’ü makamında ziyaret etti. Ziyarette Vali Öz, “TÜRKSOY Türk dünyasında, bu coğrafyada, kültür ve tarih açısından önemli bir kuruluştur. Bu kuruluşun düzenlenlediği konserler, etkinlikler, sergiler, buluşmalar, ziyaretler Türk dünyasını bir araya getirme ve geçmişteki ortak kültürün canlandırılması anlamında çok önemli. Trabzon ise bu anlamda önemli bir duraktır. Hem tarihi ipekyolu üzerinde olması, hem de Kafkaslara açılan önemli bir kapının başlangıcı olması, ticaretiyle, limanıyla ve tarihi kimliği ile TÜRKSOY’un çalışmalarının bir parçası haline gelmiştir. TÜRKSOY’un bütün hizmetlerine teşekkür ediyoruz” dedi.
TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ise, “Trabzon’un benim gönlümde yeri çok ayrıdır. Burada bir çok kişiyle gönül bağım var. Trabzon’un çok kardeş şehirleri var. Kazakistan’da da bir kardeş şehir olmalı. Trabzon’un zengin bir kültürü var. Bunu Kazakistan’a da taşımamız lazım. Böylece ülkeler arasındaki turizm, ticaret ve diğer ilişkiler daha da gelişecektir” dedi.
Düsen Kaseinov, Vali Öz’ü bu akşam Kazakistan Pavlador Senfoni Orkestrası’nın Trabzon’da vereceği Türk Dünyası Çağdaş Klasik Şaheserleri Konserine davet etti.
Vali Öz, ziyaretin anısına Düsen Kaseinov’a Trabzon’a özgü gümüş telkari işlemeli fincan takımı hediye ederken, Kaseinov da, hediyelerini Vali’ye sundu

Print Friendly, PDF & Email

Hakkında Nevzat Yılmaz

Nevzat Yılmaz
Trabzon Haber Gazetesi sahibi ve 1970 den beri gazetecilik yapmaktadır. Anadolu Radyo ve Televizyon Yayıncılar Birliği Kurucu Üyesi. Trabzon/Ortahisar İlçe İnsan Hakları Kurulu üyesi, Trabzon/Ortahisar Kent Konseyi yürütme kurulu üyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu Üyesi. "Olaylarda Basın, Anayasal Basın ve Makaleler adlı 3 eseri vardır"

Cevapla