Prof.Dr. Zeyyat Hatipoğlu TTSO’da konferans verdi

Trabzon’un yetiştirdiği en önemli değerlerden biri, yaşayan en eski iktisatçılardan 91 yaşındaki Prof. Dr. Zeyyat Hatipoğlu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda “Sıra dışı bir iktisat hayali peşinde 74 yıl” konferansı verdi.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu’nun Cidde’deki son valisi İbrahim Paşa’nın torunu olan ve ”Hocaların Hocası” olarak tanınan Prof. Dr. Zeyyat Hatipoğlu’nun babası Mustafa Hatipoğlu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığı görevinde de bulunmuştu.

Prof. Dr. Zeyyat Hatipoğlu’nun büyük ilgi gören konferansına Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, eski bakan ve milletvekili Faruk Nafiz Özak, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Trabzon Emniyet Müdürü Murat Köksal, Ak Parti İl Başkanı Haydar Revi, TTSO Başkan Yardımcısı Coşkun Kahraman, Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Meclis Başkanı Mehmet Cirav, TTB Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, eski belediye başkanı ve Prof. Dr. Zeyyat Hatipoğlu’nun öğrencisi Orhan Karakullukçu ile çok sayıda dinleyici katıldı.

Prof. Dr. Hatipoğlu, Türkiye’nin 2002 sonrasında yüzde 4 değil yüzde 8 büyüdüğünü belirterek, “Cari açığımız bizi yüzde 8 büyütmüştür. Ama artık bunun sonu gelmiştir ve cari açığı azaltmak gerekir. Türkiye’de mutlaka önce tasarruf yapılmalı, sonra yatırıma geçilmelidir” dedi. Hatipoğlu, Trabzon’un sadece fındıkla büyüyemeyeceğini, mutlaka başka alternatifler bulunması gerektiğini de söyledi. Trabzon’la ilgili anılarını dinleyicilerle paylaşan Hatipoğlu, soruları yanıtladı.

Konferansın ardından Trabzon Valisi Abdil Celil Öz başta olmak üzere protokol üyeleri Prof. Dr. Zeyyat Hatipoğlu’na plaket ve çeşitli hediyeler verdi.

 

Print Friendly, PDF & Email

Hakkında Nevzat Yılmaz

Nevzat Yılmaz
Trabzon Haber Gazetesi sahibi ve 1970 den beri gazetecilik yapmaktadır. Anadolu Radyo ve Televizyon Yayıncılar Birliği Kurucu Üyesi. Trabzon/Ortahisar İlçe İnsan Hakları Kurulu üyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu Üyesi. "Olaylarda Basın, Anayasal Basın ve Makaleler adlı 3 eseri vardır"

Bir cevap yazın