Maden Kanunu Toplantısı Vali Öz Başkanlığında Gerçekleştirildi

 Amacımız, Yer Altı Ve Yerüstü Kaynaklarımızın İşletilmesinde Çevre Hassasiyetini Ortaya Koyan Bir Altyapının Oluşturulmasıdır

           Maden Kanunu Toplantısı Vali Öz Başkanlığında Gerçekleştirildi

Valilik A Toplantı Salonundaki toplantıya Trabzon Valisi Abdil Celil Öz’ün yanısıra Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve ilgili kurum müdürleri katıldı.

Medenlerle ilgili kısıtlama getirilecek alanların belirlenmesine yönelik yapılan çalışmaların değerlendirildiği toplantıda bir konuşma yapan Vali Öz, “Madenlerle ilgili görev ve sorumluluklar Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın dışında ilimizde Yatırım İzleme Ve Koordinasyon Başkanlığımızda oluşturduğumuz ilgili şube müdürlüğümüz tarafından yürütülmektedir.

Bu güne kadar yapılan çalışmalarla ilgili birçok toplantı yapıldı ancak maden kanunumuzun ilgili maddesi gereği kısıtlı alanlar hakkında da bir çalışma yapmamız gerekiyordu. Bu konuda genel bir envanter çalışması yaptık.

İlimizin tarihi, turistik ve doğal güzellikleri, kültür varlıkları, su kaynaklarının korunması, ulaşım aksı, orman ve çevre ile ilgili kısıtlı alanların yeniden ele alıp bu konuda bir altyapı oluşturmak istiyoruz. Çünkü uygulamalarımızı buna göre yürüteceğiz.

Maden ve taş ocaklarıyla ilgili çalışmalar konusunda kurumlarımızdan görüş isteniyor. Bu nedenle, çevre ve turizm açısından, doğal güzelliklerin korunması açısından herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması için bugün bütün ilgili kurumlarımızla bu konuyu ele alıp kısıtlı alanlarla ilgili kapsamlı bir çalışma yapalım istedik. Kurumlarımızdan görüş istenirken elimizde sağlam bir hukuki altyapı olsun istiyoru. Amacımız; ilimizin doğal kaynaklarını, kültür varlıklarını, turizmini ve çevre hassasiyetlerini ortaya koyan bir karar altyapısı oluşturmaktır” dedi.

 

Print Friendly, PDF & Email

Hakkında Nevzat Yılmaz

Nevzat Yılmaz
Trabzon Haber Gazetesi sahibi ve 1970 den beri gazetecilik yapmaktadır. Anadolu Radyo ve Televizyon Yayıncılar Birliği Kurucu Üyesi. Trabzon/Ortahisar İlçe İnsan Hakları Kurulu üyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu Üyesi. "Olaylarda Basın, Anayasal Basın ve Makaleler adlı 3 eseri vardır"

Bir cevap yazın