DOLAR 8,5711
EURO 10,1029
ALTIN 495,664
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Trabzon 29°C
Gök Gürültülü

Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi için imzalar atıldı

tha – TRABRİKAB Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi yapım ve işletme sözleşmesi Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap ve yüklenici firma tarafından imzalandı.

Trabzon ve Rize İlleri Yerel Yönetimleri Katı Atık Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği (TRABRİKAB) tarafından bölgeye kazandırılacak olan Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisinin yapımı en geç 24 ay içinde tamamlanacak. Bu tesiste Trabzon ve Rize illerinin çöpleri dünyadaki mevcut en ileri teknoloji ile gazlaştırılarak bertaraf edilecek. Proje tamamlandığında ortaya çıkacak yaklaşık 8 MW/saat elektrik enerjisi (ilerleyen yıllarda 12 MW/saat e kadar çıkabilecek) ile ilk etapta ortalama 35 bin konutun elektrik ihtiyacı karşılanabilecek ve proses sırasında ortaya çıkan atık ısıyla da kurulacak serada çiçek ve sebze üretimi yapılabilecek.

Konuyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, 24 ayda tamamlanması planlanan tesisin sadece çöpten enerji elde edilecek kısmı için 40 milyon dolar, toplamda 60 milyon dolar yatırım yapılacağını söyledi.

Tesisin yapımı için TRABRİKAB üyesi belediyelerin tek kuruş ödemeyeceğini kaydeden Gümrükçüoğlu, “Yap-işlet-devret modeli ile şehrimize kazandıracağımız bu tesis, T tek kalemde yapılan en büyük yatırımlardan biridir. Bu önemli yatırım ayrıca ciddi bir iş alanı oluşturacaktır. Mevcut çöp depolama uygulamaları ile doğanın 300 yılda yok edemeyeceği atıklar, bu yeni bertaraf teknolojisi ile çevreci bir şekilde enerjiye dönüştürülecek, çevre-insan sağlığına zarar vermeden bertaraf edilecektir. Tesiste çöpler sırasıyla ayrıştırma, gazlaştırma ve enerji üretimi aşamalarından geçirilecek, doğaya zarar vermeden bertaraf edilecektir. Eski çöp depolama sahalarından farklı olarak, proje kapsamında çöpler tesise geldiğinde tamamen kapalı alanda geri dönüşebilen atıklar ayrılacak ve ekonomiye geri kazandırılacaktır. Geri kalan atıklar, tesiste işlenerek gazlaştırma işleminden sonra elektrik enerjisine dönüştürülerek bertaraf edilecektir. Tesiste işlemin tamamen kapalı alanda yapılacak olmasından dolayı çevreye ve canlılara kesinlikle herhangi bir şekilde zarar verilmeyecektir” diye konuştu.

60 milyon dolar maliyetle 2 yıl içinde tamamlanacak tesis ile evlerden alınan çöpün enerjiye dönüştürülecek ve elektrik olarak evlere geri döndürüleceğini kaydeden Gümrükçüoğlu, “Türkiye’de kaynağından başlayarak, enerji üretimi safhasına kadar bütün aşamaların tek elden yürütülüp, yönetileceği entegre proje olacaktır. Geri kazanılması mümkün olmayan atıklar gazlaştırma işlemine tabi tutulacak ve elektrik enerjisine dönüştürülecektir. Bilindiği üzere “Sıfır Atık”; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir. Bu proje ile “Sıfır Atık” hedefine büyük ölçüde yaklaşılacaktır” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Traffic Bot