İlk Anayurt Anadolu Trabzon Ayasofya Tarihi

Musaoğlu’nun Bu Çalışması Yeni Çalışmalar İçin Ufuk Açacaktır

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Araştırmacı Yazar Ahmet Musaoğlu’nun ‘İlk Anayurt Anadolu Trabzon Ayasofya Tarihi’ İsimli Kitabının Tanıtım Törenine Katıldı

Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törene Vali Öz’ün yanısıra Devlet Eski Bakanı Faruk Özak, Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, araştırmacılar ve vatandaşlar katıldı.

Trabzon’un kadim bir tarih kenti olduğuna vurgu yaparak sözlerine başlayan Vali Öz, “Tarih, kültür ve medeniyet kenti Trabzon üzerinde çok çalışılan, çok araştırılan, birikimi çok olan ve bir o kadar da hala bu birikimden yeni ürünlerin çıkabildiği, geçmişimizi bilerek geleceğe ışık tutabilecek potansiyeli yüksek bir şehirdir. Tarih araştırmalarında bazen çok yalın bir bakış açısı ortaya koyuluyor. Sanıyoruz ki bir medeniyet bir coğrafyaya geldiğinde önceki medeniyetin izini silip atıyor, üzerine yeni bir medeniyet kuruyor. Böyle bir dünya yok. Dolayısıyla yaşadığımız coğrafyada dünyanın bütün alanlarında medeniyetler birbirini etkileyerek birbirlerinin mirası üzerine yükselerek gelmiştir. Trabzon bu gün bir tarih, kültür ve medeniyet kenti diye anılıyorsa; bunu üzerinde yaşamış olan medeniyetlerin inancına, kültürüne, mutfağına, sanatına, müziğine ve diğer birikimlerine borçludur” dedi.

Print Friendly, PDF & Email

Hakkında Nevzat Yılmaz

Nevzat Yılmaz
Trabzon Haber Gazetesi sahibi ve 1970 den beri gazetecilik yapmaktadır. Anadolu Radyo ve Televizyon Yayıncılar Birliği Kurucu Üyesi. Trabzon/Ortahisar İlçe İnsan Hakları Kurulu üyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu Üyesi. "Olaylarda Basın, Anayasal Basın ve Makaleler adlı 3 eseri vardır"