HIZLA AKAN HAYAT VE GELİŞEN TRABZON

Trabzon’un bilinen tarihi ile Türk toprağı oluşu tartışmasız 4000 yıla dayanmakta olduğu bağımsız tarihçilerin bulgularıyla değerlendirilmektedir.Geçmiş ile bugünü ele alan araştırmacılar ise bu bölgede zaman zaman azınlıklar oluşturulmuş olmakla bu yabancı azınlıklar hiçbir zaman yerleşik düzende olmamışlardır.Buna göre özbe öz Türk yurdu bulunan Trabzon’un kendi içersindeki  enteresan bu özeliklerinden dolayıdır ki millet olma özelliği daima kemikleşerek artmıştır. Trabzon’da valilik yapan  Yavuz Sultan Selim’in dünyaya ün  salan oğlu Kanuni Sultan Süleyman  ’ın Trabzon’da doğup onaltı yaşına kadar burada eğitim alması ve ikamet etmesi ile o günkü ortam aradan geçen 522 yıllık süreçte dün gibi görünmektedir.

 46 yıllık padişahlığı ile Osmanlı imparatorluğunda efsaneler yaratmış Kanuni  Sultan Süleyman’ın her alanda büyük değerlerle kabul görmesi bizler için özverili bir sevgiden farksızdır.Trabzon çok sayıda büyük değerler yetiştirirken hızla akan  hayatta gelişmekte olan Trabzon’un önünün açık olduğunu  belirtirken bu güzel vatan toprağı beldemizde önemli  hizmetlerde bulunan ecdatlarımızı minnetle ve rahmetle yaad ediyorum.

Bugün Trabzon’un her alanda kalkınmasına destek veren ve özverileri ilede her türlü fedakarlığı    ğö ğüsleyen yönetim mekanızmasında bulunanlar ile işadamı olarak hizmetlerde bulunan gelişen  Trabzon’un bu önemli mimarları bizleri geleceğe güvenle taşıyan vefakar Türk silahlı  kuvvetleri ile Emniyet teşkilatımızda  bu güzel ortamı bizlere yaratmaktadırlar.Sosyal ve kültürel her türlü oluşumu elinde bulunduran ve geçmişin liderliğini bugünde sürdüren Trabzon’un eksiklerinin büyük bir cesaretle giderilmesi gerektiği üzerinde duran ilgililerin bu onurlu hayatta Trabzon’u daha ileriye taşıyacakları ümidi ve  inancıyla…

Print Friendly, PDF & Email

Hakkında Nevzat Yılmaz

Nevzat Yılmaz
Trabzon Haber Gazetesi sahibi ve 1970 den beri gazetecilik yapmaktadır. Anadolu Radyo ve Televizyon Yayıncılar Birliği Kurucu Üyesi. Trabzon/Ortahisar İlçe İnsan Hakları Kurulu üyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu Üyesi. "Olaylarda Basın, Anayasal Basın ve Makaleler adlı 3 eseri vardır"