Hacısalihoğlu Geleneksel lezzetlerin turizme kazandırılmasını önemsiyoruz

tha – Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, gastronomi turizminin önemine değinerek, “Bölgemizde saklı kalan birçok geleneksel lezzetin ortaya çıkarılması adına yapılacak çalışmaları önemsiyoruz” dedi.

İçişleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanlığı tarafından desteklenen ve Trabzon Gümüşhaneliler Derneği tarafından yürütülen “Trabzon’dan Gümüşhane’ye Yöresel Tatlara Yolculuk” isimli projenin kapanış toplantısı yapıldı. Trabzon Valisi Yücel Yavuz, TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Trabzon ve Gümüşhane’den protokol üyeleri ve diğer ilgililerin katıldığı toplantının açılışında, proje hakkında bilgi verildi ve tanıtım filmi izlendi.

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, Trabzon Gümüşhaneliler Derneği’nin turizme hizmet bakımından önemli bir adım attığını belirterek şunları söyledi:

“Hepimizin üzerinde durduğu en önemli konulardan biri bölgemizde gastronomi ve sunum şekli. Bölgemizdeki geniş yemek ve lezzet kültürünün hatırlanması ve gelecek kuşaklara aktarılması önemli. Ancak bu noktada şunu belirtmek istiyorum; özellikle bugün tanıtımı yapılan bu gastronominin, turizme sunulması çok daha önemli. Gerek Trabzon gerekse Gümüşhane’de belli yerlerde insanların bu lezzetleri tatmasının sağlanması lazım. Turistlerin bu lezzetlere ulaşabilmesini sağlamalıyız. Aksi takdirde sadece kitapta kalırlar. Kitabın dışına çıkarma doğrultusunda bir adım daha ileri giderek Trabzon ve Gümüşhane’deki lokantalarda bu gastronominin sunulması, geleceğe dönük turizmin canlanması ve turizme hizmet adına çok çok önemlidir.”

Toplantıda daha sonra Dernek Başkanı Volkan Albayrak tarafından protokol üyelerine proje kapsamında hazırlanan yemek kitabı hediye edildi. Davetliler, son bölümde ise Gümüşhane’nin çeşitli lezzetlerini tatma fırsatı elde etti.

Print Friendly, PDF & Email

Hakkında Nevzat Yılmaz

Nevzat Yılmaz
Trabzon Haber Gazetesi sahibi ve 1970 den beri gazetecilik yapmaktadır. Anadolu Radyo ve Televizyon Yayıncılar Birliği Kurucu Üyesi. Trabzon/Ortahisar İlçe İnsan Hakları Kurulu üyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu Üyesi. "Olaylarda Basın, Anayasal Basın ve Makaleler adlı 3 eseri vardır"