GAZETECİLİK VE İNSAN HAKLARINA SAYGI

     Gazetecilik saygın bir meslektir. Bu meslek hava olsun diye yapılmaz, laf olsun diye hiç yapılmaz. Bu meslek basın gücünü kullanarak kendine çıkar sağlamak içinse hiç yapılmaz. Gazeteci, unvan için, para için, şöhret için de gazetecilik yapmaz. Bu mesleği sevdiğinden, gönül verdiğinden yapar. Gazetecilik zordur, zorludur. Bu itibarla iki cins gazeteci vardır.Biri mesleğinden taviz vermeden meslek ilke ve kurallarıyla ahlakına uyan ve dürüstçe çalışan, ikincisi ise tüm basın imkanlarını kullanarak kendine çıkar temin etmek isteyen.
   Eline kalemi alıp, herkesin aleyhinde aslı astarı olup olmadığını bilmeden yazı yazıp da herkesi tedirgin etmeye ve hele hele eşkiyalık etmeye kimsenin hakkı yoktur.Bu tür olaylardan en çok rahatsız olan kesim yine dürüstçe gazetecilik görevini yerine getirenlerdir.
     Herkes birbirinin hakkını korumak ve saygı duymasını bilmek zorundadır. Ama en çok dikkat edecek insan haklarına saygıda örnek olacak kişide gazetecidir. Gazeteci de insandır,herkes gibi o da hata yapabilir ancak herşeyin de sınırı vardır. Eğer hatalar bilinçli yapılıyorsa bunun hukuki yolunu mutlaka takip etmeli, bundan sonraki hataların önüne geçmelidir.
     Yanlış davranan, olayları saptıran, insan haklarına tecavüz edip traj artırma sevdasında olan, izleyici fazlasını kapmaya çalışan gazete alınmamalı. Yanlış yapanlara sırtını bir dönün, doğru çalışanlara doğru yönelin. Bakın nasıl her şey düzene gidiyor.
     Okuyucusuz gazete, hiçbir şeye yaramaz ve kesinlikle ayakta duramaz. Herkes yanlış yapana tepkisini dile getirmeli. Yoksa hiçbir şeyden şikayet etmeye hakkımız olmaz.

Nevzat YILMAZ
nevzatyilmaz@hotmail.com.tr

Print Friendly, PDF & Email

Hakkında Nevzat Yılmaz

Nevzat Yılmaz
Trabzon Haber Gazetesi sahibi ve 1970 den beri gazetecilik yapmaktadır. Anadolu Radyo ve Televizyon Yayıncılar Birliği Kurucu Üyesi. Trabzon/Ortahisar İlçe İnsan Hakları Kurulu üyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu Üyesi. "Olaylarda Basın, Anayasal Basın ve Makaleler adlı 3 eseri vardır"