DOLAR 17,9131
EURO 18,2474
ALTIN 1022,946
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Trabzon °C

DÜNYANIN GÖZÜ ARAKLI’DA

tha – Trabzon’un Araklı ilçesindeki Turup Bölgesinin turizm bölgesine dönüştürülmesi çalışmalarında önemli bir adım atıldı. Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi, turizm yatırımları ile birlikte Araklı’nın cazibe merkezi haline geleceğini ifade ederek, “Dünyanın Gözü Araklı’da” dedi.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Turup Bölgesinin planlarını Turizm Bakanlığına gönderdi. Turizm Bakanlığında incelemeye alınan planların onaylanması durumunda daha önce çöp depolama alanı olarak düşünülen ve çevrecilerin büyük tepkisi nedeniyle bundan vazgeçilen Turup Bölgesi Karadeniz Bölgesinin en önemli turizm merkezlerinden biri olacak. Araklı’ya hakim bir tepede bulunan yaklaşık 100 dönümlük Turup bölgesine Dubaililerin talip olduğu ve burada içinde her türlü etkinliklerin yapılabileceği Otel ve turizme yönelik tesisler bulunacak. Dubai kökenli Armada Grubunun talip olduğu Turup Bölgesi için Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi de önemli ölçüde çaba harcıyor. Başkan Recep Çebi, “ Bu güzel vadiyi turizm alanı olarak değerlendirmek istiyoruz. Karadeniz ve Trabzon küresel ısınmadan etkilenmeyecek bölgelerden biridir. Turup gibi Araklı’da birçok doğa harikası bölgeler bulunmaktadır. Kalıcı ve mega projelerle vatandaşlarımıza hizmet etmek istiyoruz. Bu anlamda Araklı’nın ekonomisini canlandırmak ve Araklı’yı dünyaya açmak için turizm alanlarımızı değerlendirmek istiyoruz. Turup için Armada Grup yetkilileri ile birçok kez bir araya geldik ve arazide de gerekli incelemeleri yaparak el sıkıştık. İnşallah Araklıya kazandıracağımız bu proje ile birlikte ilçemizi Dünya’ya tanıtacağız” dedi.

ÖNCELİK EĞİTİM

“2009’da göreve geldik. 2017’nin Mart ayında 8. yılımızı dolduracağız. Çalışma arkadaşlarımızla, güçlü iktidarımızla Trabzon’umuzun ikinci büyük ilçesi Araklı’yı büyütmek, geliştirmek ve istihdam sağlayarak huzurlu bir ilçe yapmak üzere başta bazı kriterler koyduk ve öncelikle ‘eğitim’ dedik. Sonra ilçemizin fiziki yapısına bakarak Karadeniz bölgesinde ne ile istihdam olur diye düşündüğümüzde turizmi koyduk.  İkici sıraya turizmle kalkınmayı ve ticareti koyduk. İlçemizde ticaretle birlikte para girdisini sağlamamız lazım ki insanlarımızın gurbete gitmesini engelleyelim. Sosyal belediyeciliği öne koyduk yine. Sosyal alanlar oluşturduk. Bir de spor faaliyetleri ilçemizde yerleştirmek için yine çalışmalarda bulunduk. Sanayi ilçemizde yok ama sanayiyi ilçemize yerleştirmeye çalıştık. İlçemizde çay var, fındık var. Hayvancılığı teşvik ettik.. Bu şekilde ilçemizde büyük faaliyetlere imza attık. “

ALTYAPI ÖNEMLİ

“Alt yapı çalışmalarına çok önem verdik. İlçemizde çamurlu bir alan bırakmadık. Her tarafı parke ve asfaltladık. Yağmur suyu kanallarını, kanalizasyonlarımızı yaptık. İlçemizde temizlik konusunda birçok şeyi hallettik. Araklı ilçesi 1953 yılında kuruldu. İlçeyi kurarken camisini, belediye binasını, hükümet konağını, devletin kurumlarını kuruyorsun. Bir de sanayisini kurarsın. Mutlaka küçük de olsa bir sanayisi olması lazım. İlçemizde sanayi sitesi yoktu. İlçemizde sanayi kuruluşları hep binaların altında yer almıştı. Herkes rahatsızdı bu durumdan. 2009’da biz göreve geldiğimizde Sayın Cumhurbaşkanımız o zaman Başbakandı. İlçemizi ziyaret etti. Belediyemize geldi. Dolayısıyla bu sorunlarımızı anlattık. ‘Yüksekokul yok’ dedik. Sanayimiz yok, birçok sorunumuzu anlattık. En önemli sorunlardan biri sanayiydi. Hemen talimat verdi Allah razı olsun Cumhurbaşkanımızdan.  Daha sonrasında emeği geçen milletvekilleri, emeği geçen şu andaki Milletvekillerimiz, Bakanımız Süleyman Soylu Bey’in sayesinde bugün en büyük sorumuz olan sanayi sitesini hallettik. 65 dönüme yakın arazi üzerinde 216 dükkan 2016’da başladı inşallah 2017’de hak sahiplerine teslim edeceğiz. Müthiş bir çarşı kuruyoruz yani. İlçe olarak biz bir bütünüz. Yengelerimiz, halalarımız, teyzelerimiz, amcalarımız bize destek veriyorlar ve biz de her defasında yüzümüzün akıyla çıkıyoruz. İlçemizde yüzde 87 oyla çıkıyoruz kolay değil yani.

BÜYÜKŞEHİR FAYDALI

“Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Bakanlar Kurulumuzun kararlarıyla birlikte Araklı Büyükşehir’e ilave edildi. Her şeyin bir geçiş dönemi var. Sabredeceğiz biraz daha. Sıkıntılar çekmiş olabiliriz fakat Büyükşehir’in her zaman faydalı olduğuna inanlardan biriyim. Bu bir süreçtir ve güçlenecektir. Ve güçlendiği zaman da çok daha faydalı olacaktır. Mahallelerimize yetişmeye çalışıyoruz. Makine parkımızı güçlendirdik. Bütün makinelerimizi aldık. 50 tane mahallemiz var. Tabi zorlandığımız oluyor. Ben her zaman şunu diyorum. Ülkemizde bolluk, bereket var. Tabii ki sıkıntılarımız da var. Yolumuz, suyumuz elektriğimiz, ulaşımımız, her şeyimiz var. Etrafımıza baktığımız zaman Allah’ımıza şükredeceğiz. Şu anda ulaşım sağlanıyor.  Beton, asfalt sağlanıyor. Bazı yerlerde stabilize sağlanıyor. Gelecek yıl eksiklikler tamamlanacaktır. Önemli olan ülkemizin birlik, beraberliği ve huzurudur. Etrafımızda görüyoruz ülkesiz kalan insanlar var. Çoluk çocuğu katledilenler var. “ F. “İsraf…İsraf…İsraf…Ülkemiz çok iyi durumda. Bunu açık yüreklilikle söylüyorum. Yediğimiz her nimete şükredeceğiz. Bolluk da var, fakat bir sıkıntımız var ve ben bunu her zaman söylüyorum. İsraf çok fazla. İnanın belediyenin temizlik elemanları her gün çöplerden bir sürü ekmek topluyorlar. Oysa ekmek yiyemeyen insanlar var. İnşallah Cenab-ı Allah bize bunun ters bir karşılığını vermez. İsrafa karşı camilerde hocalarımıza müftülüğümüzden rica ediyoruz. Milli Eğitim’den rica ediyoruz. Çocuklarımızı eğitmeye çalışıyoruz. İsraf etmeyelim yani. İsraf edecek olduğumuzu yardım edelim. Evimizde çoğu gıda maddesi çöpe gidiyor. Bunlara ihtiyacı olan insanlar var. Bir ekmeği sen iki günde tüketiyorsan diğerinin parasını garibana verelim. Burada aç olan çocuklar var. Yine sizin aracılığınızla buradan sesleniyorum. İsrafı önleyelim.”

DOĞA HARİKASI TURUP

İlçemizde çok fazla turizm alanları var. Bunlardan bir tanesi de Turup. Doğa harikası bir yerdir. Burada Dubaililer bir çalışma yapıyorlar. İnşallah hayırlısı olur. Türkiye’de ve dünyada ender olan yerlerden bir tanesidir. Pazarcık diye bir turizm bölgemiz var. Aynı Uzungöl gibi bir yerdir. Orayı da turizme açacağız inşallah. Yine mahallelerimizde tarihi değerlerimiz var.  Bunları da turizme açtık. Buraları da insanlarla buluşturmayı amaçlıyoruz. Yine bir şifalı suyumuz var. Bundan da insanlarımızı faydalandırmaya çalışıyoruz. Kalecik mevkiinde adını buradan alan kalemiz var. Şimdi onu restore ediyoruz. Hedefimiz ilçemizi turizmle kalkındırmaktır. Bunu da başardık. Daha fazlasını yapacağız inşallah. “

ARAKLI OLARAK DEVLETİMİZİN YANINDAYIZ

 “Bu milletin birlik ve beraberliğini bozmaya çalışan FETÖ ve bütün terör örgütlerini lanetliyorum. Bu insanların duygularını kullandılar. Beddua ediyoruz. Askerimize, polisimize, vatandaşlarımıza, masum insanları öldürenleri beddua ediyorum. Tüm Araklı olarak beddua ediyoruz. 50 bin nüfuslu Araklı olarak Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve hükümetimizin yanındayız.”

SİYASETİN HER KADEMESİNDE BULUNDUM

“Siyasi hayatım 1983 yılında rahmetli Turgut Özal’la beraber başladı. Siyasetin her kademesinde bulundum. 2002 yılında da AK Parti ile buluşmamız oldu. Allah’ım başımızdan eksik etmesin. İnsanları anlayan, insanımızın başı ağrıdığı zaman Cumhurbaşkanımızın da başı ağrıyor. Bir insanın burada derdi olduğu zaman onun da derdi oluyor. Bir vatandaşın Cumhurbaşkanına ulaşması kadar güzel bir şey yok. Biz siyaset hayatımızda böyle bir şey görmemiştik. Bizi de etkileyen örfümüzde, adetimizde, insanlığımızda, yaşamımızda Cumhurbaşkanımızı kendini ülkesi için feda etmiş bir şekilde gördükten sonra zaten bizim durma imkanımız yok. O dua alırken biz de dua alalım diyoruz. Bunlar çok önemli. Cenab-ı Allah ‘100 kişiden bir kişinin duası tutsa yeter’ diyor. Dualar sayesinde dünyaya hükmediyor. Ülkemizi kalkındırdı. Her gün bir açılış görüyoruz. 30 yılda biten projeler artık bu ülkede 3 yılda tamamlanıyor. Eskiden bir insanın engellisi varken utanırdı onunla dışarı çıkmaya. Şimdi engellisine sarılıyor ki, ‘onun sayesinde geçiniyorum’ diyor. Ona bakan da para alıyor, kendi de para alıyor.  Allah Cumhurbaşkanımızdan, yönetiminden, hükümetten bütün emeği geçenlerden Allah razı olsun.”

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.