Doğu Karadeniz’de Belediye Atık Su İstatistikleri

tha – DOĞU KARADENİZ’DE BELEDİYE ATIK SU İSTATİSTİKLERİ, 2016 

Türkiye İstatistik Kurumu Trabzon Bölge Müdürlüğü’nün belediye atık su istatistikleri veri tabanından derlediği bilgilere göre 2016 yılında; Doğu Karadeniz bölgesindeki 104 belediyenin Rize’de yer alan 3, Giresun ve Artvin’de yer alan 1’er belediye dışındaki 99’ unda kanalizasyon şebekesi ile hizmet verildi. Bölge genelinde “atıksu arıtma tesisi ile hizmet verilen belediye sayısı” ise 27 oldu.

KİŞİ BAŞI DEŞARJ EDİLEN GÜNLÜK ORTALAMA ATIKSU MİKTARI BAKIMINDAN TRABZON 2. İL OLDU 

2016 yılında “Kanalizasyon şebekesi ile hizmet verilen nüfusun belediye nüfusu içindeki oranı” Türkiye genelinde yüzde 89,7 olarak gerçekleşirken bölge illeri incelediğinde Gümüşhane’de yüzde 94,8, Artvin’de yüzde 90,7, Rize’de yüzde 81,1, Giresun’da yüzde 80,6, Trabzon’da yüzde 80,0 ve Ordu’da yüzde 79,0 oldu.

“Belediyelerde kişi başı deşarj edilen günlük ortalama atıksu miktarı (litre/kişi-gün)” Türkiye genelinde 183 litre olurken Trabzon 325 litre ile Türkiye ortalamasının üstünde yer aldı. Ordu 166 litre, Rize 147 litre, Giresun 146 litre, Artvin 129 litre ve Gümüşhane 97 litre ile ortalamanın altında kaldı. Ayrıca Trabzon bu değer ile Yalova’dan sonra en fazla “belediyelerde kişi başı deşarj edilen günlük ortalama atıksu miktarı (litre/kişi-gün)” bakımından 2. il oldu.

Print Friendly, PDF & Email

Hakkında Nevzat Yılmaz

Nevzat Yılmaz
Trabzon Haber Gazetesi sahibi ve 1970 den beri gazetecilik yapmaktadır. Anadolu Radyo ve Televizyon Yayıncılar Birliği Kurucu Üyesi. Trabzon/Ortahisar İlçe İnsan Hakları Kurulu üyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu Üyesi. "Olaylarda Basın, Anayasal Basın ve Makaleler adlı 3 eseri vardır"