DOLAR 13,4793
EURO 15,2627
ALTIN 796,564
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Trabzon 5°C
Kar Yağışlı

Başkan Hacısalihoğlu İstihdam Seferberliği konusunda bankalar da üzerine düşeni yapmalı

tha – Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, İstihdam Seferberliği konusunda sadece işveren ve kamuya değil bankalara da büyük görev düştüğünü belirterek, “Bankalar şu aşamada devletimizin verdiği kredi imkânlarını kullandırtmada sıkıntılar yaratıyor. Dolaylı olarak istihdamın büyük bir sorunudur bu. Buna kim engel oluyorsa, memleketi seven bir insan olmadığını söyleyebiliriz” dedi.

Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) ile İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen İstihdam Seferberliği bilgilendirme toplantısı yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Toplantıya Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mazhar Yıldırımhan, SGK Başkan Yardımcısı Orhan Koç, İŞKUR Fon Daire Başkanı Fazlı Küçük, TESOB Başkanı Metin Kara, TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, İŞKUR İl Müdürü Adnan Zengin, SGK İl Müdürü Aydın Gedikli, esnaf ve sanatkâr odaları başkanları, yönetim kurulu üyeleri ve diğer ilgililer katıldı.

Toplantının açılışında konuşan TESOB Başkanı Metin Kara, istihdamdaki payları yüzde 81 olan küçük ve orta ölçekli işletmelerin, ülkemizdeki işletmelerin yüzde 99’unu oluşturduğunu, katma değerdeki paylarının ise yüzde 59 olarak hesaplandığını söyledi. Kara, “Esnaf ve sanatkârımız KOSGEB, SGK ve İŞKUR başta olmak üzere son yıllarda büyük destek görmüştür. Bu konuda yardımı olan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

HACISALİHOĞLU: YENİ İŞYERLERİNİN AÇILMASI SAĞLANMALIDIR

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan İstihdam Seferberliğine katkı veren herkese teşekkür ederek, şunları söyledi:

“Başta TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na, bu toplantıları organize eden bakanlığımıza, ilde bu toplantıların sahibi olan Sayın Valimize katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. İŞKUR büyük bir gayret ve heyecanla 24 saat istihdam konusunda büyük hizmet veriyor. İŞKUR’u da kutluyoruz. Amacımız taşın altına elimizi koymamızdır. İstihdam seferberliğinde amaç, farkındalık yaratarak, bütün işverenlerin ilave birer işçi almak suretiyle istihdama katkı sağlamasıdır. Bu doğrultuda bugüne kadar tanıtımlar, çalışmalar yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Farkındalığın yerine geldiğine inanıyoruz ama tanıtımlara devam edeceğiz. Bundan sonra bir taraftan mevcutlara destek verirken, yeni işyerlerinin açılmasını da sağlamaktır. Oda olarak girişimcilik eğitimleriyle yeni işyerlerinin açılması konusunda gayret sarf etmeyi amaçlıyoruz. Açılacak olan her bir işyerinde istihdam sağlanacak. Büyük projeler de hedefliyoruz. OSB’lerde yeni fabrikaların faaliyete geçmesi konusunda görüşmelerimiz işadamlarıyla devam ediyor. Şehrimizin büyük bir ihtiyacı olan küçük sanayi siteleri de kurulmak suretiyle istihdamı artırmalıyız.  İstihdamla üretim de artacak, ekonomi gelişecek ve ülke kalkınacak. Geleceğe dönük istihdam konusunda şehrimizde fazla sorun kalmayacağına inanıyoruz.”

“EĞİTİM ÇALIŞMALARINA AĞIRLIK VERECEĞİZ”

İstihdam faaliyetlerinde yetişmiş insan gücü sıkıntısı olduğunu da vurgulayan Başkan Hacısalihoğlu, “Bu nedenle eğitim çalışmalarını da başlattık ve yürütüyoruz. Amacımız vasıfsız olan işsizlerimizi meslek sahibi yapmak. Son zamanlarda çağrı merkezleri büyük istihdam çözücü bir konu. Toplu istihdamı sağlayacak bazı projeler konusunda da çalışmalarımız sürüyor” dedi.

“BANKALARA DA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR”

İstihdam Seferberliği konusunda sadece işveren ve kamuya değil bankalara da büyük görev düştüğünü belirten Başkan Hacısalihoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bankalar şu aşamada devletimizin verdiği kredi imkânlarını kullandırtmada sıkıntılar yaratıyor. Bunu şehrimizde de görüyoruz. Bunların üzerine gidiyoruz ve gitmeye de devam edeceğiz. Firmalarımız ekonomik sıkıntıda, bıçak sırtında. Çok büyük problemleri olanlara bir şey demiyoruz. Ama kendini kurtarmaya, bu sıkıntılı dönemi aşmaya çalışan firmalara destek verilmesi gerekiyor. Devletimiz de bunun önünü açtı. Oda olarak kendi mevduatımızı bankalara 7.70 faizle vermişiz, onlar da 9.90’la üyelerimize versinler diye imkân sağlamışız. Burada bile sıkıntılar yaratılıyor. Firmanın çeklerinde veya sicilinde bir sıkıntı yokken, kişinin kendi kredi kartındaki geç ödemeden dolayı dahi sicili bozuluyor ve kredi almasında sıkıntı yaratılıyor. Dolaylı olarak istihdamın büyük bir sorunudur bu. Buna kim engel oluyorsa, memleketi seven bir insan olmadığını söyleyebiliriz. Sadece bizler değil, bu projenin bir parçası olan bankalar da üzerine düşen görevi yapmalı ve o sorumluluğu taşımalı. Mevduattan aldığımız faizleri yarıya düşürdük ama onlar bunu vermekten imtina ediyorlar. Üretimin artması hepimizin ekonomik yönden kurtuluşu demektir. Burada önemli olan ihracatı da artırmaktır. Herkesin bunun için çalışması gerekiyor.”

VALİ YAVUZ: AMAÇ ESNAFIN ÖNÜNÜ AÇMAKTIR

Trabzon Valisi Yücel Yavuz da, toplantıyı organize eden TESOB’a teşekkür ederek, “Trabzon olarak hedeflerimiz var. Her konuda olduğu gibi istihdamda da hedeflerimizi yerine getirmek istiyoruz. Arkadaşlarımızın yoğun gayretleri var. Bu konuya emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Esnaf ve sanatkârlarımızın toplamda önemli bir konumu var. Bir gün iş bıraksanız hayat durur. TESOB ve TTSO camialarıyla birliktelik içinde bu konuda önemli çalışmalar yapıyor. Amacımız ülkemizin refahını artırmak, esnafımızın, işverenimizin önünü açmaktır” diye konuştu.

Toplantıda daha sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mazhar Yıldırımhan, İstihdam Seferberliği kapsamında sağlanan teşviklerle ilgili bilgi verdi. Toplantı soru – cevap bölümüyle sona erdi.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Traffic Bot