Bakan Soylu’dan TTSO Özel İpekyolu Müzesi’ne övgü

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TTSO) kurduğu Özel İpekyolu Müzesi’nin Trabzon’a yakıştığını belirterek, “Bu sahiplenmeye teşekkür ederim” dedi.

TTSO’ya yaptığı çalışma ziyaretinin ardından bina girişindeki Özel İpekyolu Müzesi’ni gezen ve eserler hakkında TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu’ndan bilgi alan Bakan Soylu, müze özel defterine de duygularını yazdı.

“TRABZONUMUZA YAKIŞIYOR”

Soylu’nun müze özel defterine yazdığı satırlar şöyle:

“Medeniyeti tüm değerleriyle yarına taşıyabilmek millet olma hasletidir. Tarih, kültür, değerler ve emanet bırakılan tüm mirası sahiplenip taşıyabilmek, gelecek neslimize bırakılan mirastır. İnsanoğlu, dününe hasret kalabiliyor. Oysa onlarca, yüzlerce, binli yılların mirasını muhafaza edip geleceğe aktarmak esastır. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odamızda bulunan ve yukarıdaki düşüncelerimi ifade etmeme vesile olan Müze’yi gezdim. Başta Sn. Hacısalihoğlu başkanım olmak üzere bu sahiplenmeye teşekkür ederim. Trabzonumuza yakışıyor. Sağolun.”

TTSO ÖZEL İPEKYOLU MÜZESİ 2014’TE AÇILDI

TTSO Özel İpekyolu Müzesi, Kalkınma Bakanlığı ve DOKA’nın da desteğiyle 2014’te hizmete sokuldu. 16. ve 18. yüzyıldan kalan ve büyük çoğunluğu Kur’an-ı Kerim, fıkıh kitapları, icazetname, risaleler gibi çeşitli kitaplardan oluşan el yazmaları, hat levhaları, madeni eserler, gümüş ve işlemeli hokka ve divitlerden oluşan 136 parça eser koruma altına alındı.

 

Print Friendly, PDF & Email

Hakkında Nevzat Yılmaz

Nevzat Yılmaz
Trabzon Haber Gazetesi sahibi ve 1970 den beri gazetecilik yapmaktadır. Anadolu Radyo ve Televizyon Yayıncılar Birliği Kurucu Üyesi. Trabzon/Ortahisar İlçe İnsan Hakları Kurulu üyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu Üyesi. "Olaylarda Basın, Anayasal Basın ve Makaleler adlı 3 eseri vardır"

Bir cevap yazın