Aslolan milletin iradesidir

Ortahisar Belediyesi Kasım ayının ilk meclis toplantısını Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirdi.

Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç’in başkanlık ettiği meclis toplantısında Başkan Genç 1 Kasım seçimlerinin Türkiye’nin her tarafında kazasız, belasız ve şaibesiz bir şekilde tezahür etmesinden mutluluk duyduğunu belirterek, “Dün demokrasi bir kez daha tecelli eti. Esasında teknik anlamda tekrarlanan bir seçimi yaşadık. Öncelikle iki konuyu ifade etmek önemlidir. Onlardan bir tanesi şudur. Demokratik bir ülkede yaşıyoruz. Seçimler demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından bir tanesidir. Demokratik rejimin üç tane temel saç ayağı vardır; serbest seçimler, siyasi partiler, temel hak ve hürriyetler. Bunlardan bir tanesi de serbest seçimlerdir. Bu seçimlerin ülkemizin bütün sathında kazasız belasız, şaibesiz, bir yarış şeklinde tezahür etmesinden dolayısıyla mutluyuz. Bunun yanında ikinci önemli olan husus da seçimlere yüksek katılımdır. Yani temsili demokrasinin, milli iradenin TBMM’ye yansımasıdır. Şu anda TBMM’de %95’in üzerinde bir temsil var. Yani temsili demokrasinin gereğinin meclise yansıması önemlidir. Çünkü seçimlerde seçim sistemlerinden dolayı bazen istenilen oranda irade meclise yansımayabiliyor. Gerek ilk seçimlerde gerekse bu seçimlerde katılım oranının yüksek olması sevindiricidir.” diye konuştu.

BÜTÜN SİYASİ PARTİLERİMİZİ TEBRİK EDİYORUM

Bundan sonra muhalefetiyle iktidarıyla Trabzon’a ve Ortahisar’a hizmet etmek için koordinasyon içinde çalışılması gerektiğine vurgu yapan Başkan Genç sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben şehrimizde de seçimlerin medeni bir yarış içinde geçtiğini düşünüyorum. Bu manada da tüm siyasi partilere teşekkür etmek istiyorum. Seçilen milletvekillerimizi de tebrik ediyorum. İnşallah onlara Cenabı Allah hem Trabzon adına hem de Ortahisar adına hayırlı hizmetler yapmayı nasip eder. İşin doğrusu biz de onları bırakmayacağız. Onlara gidip şehrimiz ve milletimiz adına muhalefetiyle, iktidarıyla birlikte hareket edip onlardan şehrimize yeni hizmet ve projeler isteyeceğiz. Belediye başkanları olarak bu şehir adına ne kazanım elde edersek bu başarıdır. Biz de bunun çabası ve gayreti içinde olacağız. Bu bir demokratik yarıştır. Seçilende oluyor, seçilmeyen de oluyor. Tabi üzülen de oluyor. Ama milli iradenin tecelli etmesi asıldır. Bütün siyasi partilerimizi de Trabzon ölçeğinde tebrik etmek istiyorum. Seçimin milletimize, memleketimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.”

Print Friendly, PDF & Email

Hakkında Nevzat Yılmaz

Nevzat Yılmaz
Trabzon Haber Gazetesi sahibi ve 1970 den beri gazetecilik yapmaktadır. Anadolu Radyo ve Televizyon Yayıncılar Birliği Kurucu Üyesi. Trabzon/Ortahisar İlçe İnsan Hakları Kurulu üyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu Üyesi. "Olaylarda Basın, Anayasal Basın ve Makaleler adlı 3 eseri vardır"

Bir cevap yazın