Ambargo sonrası İran uluslararası ticarete Trabzon’dan açılacak

İran İslam Cumhuriyeti Trabzon Başkonsolosu Reza Baghban Kondori bir iki ay içerisinde ülkesine ambargonun son bulacağını ifade etti. Kondori, “Trabzon’a boynumuzun borcu var. Savaş sırasında çok yardımcı oldu. Ambargodan sonra ticareti bu şehirle başlatmak istiyoruz. ”dedi.

Başkonsolos Kondori Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu’nu makamında ziyaret ederek görüş alış verişinde bulundu. İki ülke arasında ticari ilişkilerin geliştirilmesi konusunda işbirliği çalışmalarına hız verilmesini istedi. Kondori, özellikle İran’a yönelik ambargonun bir iki ay içerisinde kalkacağını beklediklerini ifade ederek ortaya çıkacak fırsatlara Türkiye ve özellikle Trabzon’un hazırlıklı olmasını dile getirdi. Ambargonun kalkması doğrultusunda görüşmelerin olumlu geçtiğini dile getiren Kondari birçok ülkenin ticaret yapmak için İran’ı ziyarete ve görüşmelere başladığını belirtti. İran’ın önceliğinin komşu ülkeler olduğuna işaret eden Kondori, “Özellikle önceliğimiz Türkiye’dir. Ambargo döneminde Türkiye’nin çok katkıları oldu. Bu durumda Türk tarafı yararlanmış oldu ama İran’a da yardımcı olmuştur. Bu nedenle Türkiye ve Türk şirketleri ile çalışmaya olumlu bakıyoruz.  Trabzon’a boynumuzun borcu var. Savaş sırasında çok yardımcı oldu. Ambargodan sonra bu şehir ile çalışmak istiyoruz. Trabzon Limanı üzerinden Kuzey Avrupa ile İran arasında ki ticaretin gelişmesini arzu ediyoruz.” şeklinde konuştu.

İki ülke arasında kaçakçılığı önlemek doğrultusunda bazı tedbirler alındığını ifade eden Kondori her iki taraf için tanınan avantajlarda seçilen 30’a yakın ürüne vergi kolaylığı getirildiğini, bu fırsattan yararlanılmasını istedi. İran tarafından yoğunluklu tarım ürünleri ve Türkiye tarafında da sanayi ürünlerini kapsayan bu ticaretin iki tarafa da katkı sağladığını aktardı. İran’da tarafında serbest bölge kanunlarının işlediği Maku ve Aras Serbest Bölgelerindeki imkânlardan da istifade edilebileceğini vurguladı. Kondori, “İran’a teknoloji getirin, yatarım yapın ve gerek İran pazarı gerekse üçüncü pazarlara ihracat yapabilirsiniz. İran’ın Meşhet kenti özelikle Orta Asya ülkelerine yakındır ve bu bölgelere ihracat yapma kolaylıkları vardır. İran’da çok sayıda zengin işadamı vardır. Ama Türkiye’de ki iş fırsatları bilmiyorlar. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’ndan İran ile yapılabilecek on proje seçin ve projeleri görüşelim. Ortak yatırımların hayata geçirilmesine sağlayalım. ”dedi.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu Trabzon’un İran ile güçlü bağları bulunduğunu, gelişmelere bağlı olarak da ticaretin artış veya azalma kaydettiğini ifade etti. Yakın zamanda ambargonun ticari ilişkileri etkilediğini vurguladı. Tebriz, Urumiye, Zencan ile Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda işbirliğini geliştirmeye yönelik protokoller bulunduğunu belirten Hacısalihoğlu, “Özellikle İran’ın Tahran bölgesi ile Trabzon arasında ticari ilişkilerin geliştirilmesinde fayda olduğunu düşünüyoruz. Tahran ve Trabzonlu işadamlarının işbirliğini geliştirecek faaliyetlerin desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. İran ve Türkiye tarafının sınır ticaretinde vergi kolaylığı sağlanan ürünlerin listesinin inceleneceğiz. Trabzon Limanı ve işadamlarımız İran ile ticarete her zaman hazırdır.” İfadelerini kullandı.

Görüşmenin sonunda Başkonsolos Kondori, Başkan Hacısalihoğlu’na ziyaretin anısına plaket takdim etti.

 

Print Friendly, PDF & Email

Hakkında Nevzat Yılmaz

Nevzat Yılmaz
Trabzon Haber Gazetesi sahibi ve 1970 den beri gazetecilik yapmaktadır. Anadolu Radyo ve Televizyon Yayıncılar Birliği Kurucu Üyesi. Trabzon/Ortahisar İlçe İnsan Hakları Kurulu üyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu Üyesi. "Olaylarda Basın, Anayasal Basın ve Makaleler adlı 3 eseri vardır"

Bir cevap yazın