Türkiye ve Sudan arasındaki ekonomik ilişkiler geliştirilecek

tha – Türkiye’nin Sudan Büyükelçiliğine atanan Doç. Dr. İrfan Neziroğlu ekonomik ve ticari ilişkilerin daha üst seviyelere çıkarmayı amaçladığını, bu kapsamda bu ülkede yaşayan 4 bin Türk vatandaşının yatırımlarının önemli bir anahtar rolü oynayacağını ifade etti.

Doç. Dr. İrfan Neziroğlu’nu Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ziyaretinde Meclis Başkanı M. Şadan Eren ile Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Bülbül,  Nevzat Özer ve Genel Sekreter Hakan Gürhan karşılayarak ağırladı. Ziyarette yaptığı konuşmada Büyükelçi Doç. Dr. Neziroğlu Sudan ile Türkiye ve Trabzon arasında güçlü işbirliklerinin yolunu açmağa çalışacaklarını ifade etti.  Sudan halkının Türkiye’yi çok sevdiğini anımsatan Büyükelçi Doç. Dr. Neziroğlu, “ Bu sevgiyi işbirliği alanında daha ileri boyutlara taşıyabiliriz. Sudan’da dört bin Türk vatandaşı yaşıyor.  Çoğunluğu KOBİ düzeyindeki bu işletmelerin faaliyetlerini geliştirilmesi için birlikte çalışabiliriz.”dedi.

Sudan’daki Türkiye Büyükelçiliği olarak amaçlarının oradaki bu vatandaşlarımızın önünü açmak olacağını kaydeden Büyükelçi Doç. Dr Neziroğlu, “ Sudan’daki iş adamlarımızın İşlerini kolaylaştırmak ve orada kamu ile olan sorunlarının çözümüne yardımcı olacağız. Bu arada da Türkiye ve Trabzon ile mümkün olduğunca temas içerisinde olacağız. Trabzonlu iş adamları ile Sudan’da işbirliği ve ticari çalışmaları artırmaya gayret göstereceğiz.  Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ile Sudan’da işbirliği fırsatlarına yönelik olarak ortak toplantı ve karşılıklı ziyaretlerin yapılmasında iki ülke arasındaki ticaretin artması için faydalı görüyorum.”şeklinde konuştu.

TTSO Meclis Başkanı M.Şadan Eren ile Yönetim Kurulu Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu Türkiye’nin Sudan Büyükelçisi Doç. Dr. İrfan Neziroğlu’na ziyaretin anısına  plaket takdim etti. Büyükelçi Doç. Dr. Neziroğlu TTSO İpekyolu Müzesini ziyaret ederek anı defterini imzaladı.

Print Friendly, PDF & Email

Hakkında Nevzat Yılmaz

Nevzat Yılmaz
Trabzon Haber Gazetesi sahibi ve 1970 den beri gazetecilik yapmaktadır. Anadolu Radyo ve Televizyon Yayıncılar Birliği Kurucu Üyesi. Trabzon/Ortahisar İlçe İnsan Hakları Kurulu üyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu Üyesi. "Olaylarda Basın, Anayasal Basın ve Makaleler adlı 3 eseri vardır"