Türkiye Kadın Dernekleri Plaformu Trabzon’da Toplandı

tha – Trabzon Barosu ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu işbirliği ile; kadın-erkek eşitliğine ilişkin uluslararası normlar ışığında Türkiye’de kadına karşı şiddetle mücadele konusu ile ilgili olarak “yeni ve güçlü bir enstrüman olarak İstanbul Sözleşmesi” çalışması 20 Kasım 2018 tarihinde Novotel’de gerçekleşti.


Toplantıya Trabzon Barosu Başkanı Av. Sibel Suiçmez, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, Av. Figen Merder, Av. Hülya Gültekin, Trabzon Barosu Yönetim Kurulu üyeleri Hatice Bekar Uzun, Av. Hande Burma, Av. Nihan Göktürk ve Trabzon Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, Kadın Hakları ve İnsan Hakları Komisyonu üyeleri, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Nevzat Yılmaz,  ilgili kamu kurum ve kuruluşları ve alanda çalışma yapan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
Trabzon Baro Başkanı Av. Sibel Suiçmez açılış konuşmasında, kadına karşı şiddetin bir insan hakkı ihlali olduğunu belirterek, bu şiddetin önlenmesinde hukuki düzenlemelerin tek başına yetmeyeceğini, kadına bakış açısını değiştirecek toplumsal değişimi sağlayacak eğitim ve sosyal politikaların oluşturulması ve bunun hükümet ve uygulayıcılar tarafından içselleştirilerek kamuoyuna yansıtılması gerektiğini vurguladı. Türkiye Kadın Federasyonu Başkanı Canan Güllü İstanbul Sözleşmesi’nin öneminden bahsederek, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin giderilmesi için sözleşmede düzenlenen hükümleri anlattı. Çalışmanın ikinci kısmında Av. Figen Merder ve Av. Hülya Gültekin yönetiminde; toplantıya katılan kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve sivil toplum örgütleri yöneticileri alanda yaşanılan sorunlar ve çözümleri üzerinde görüşlerini açıkladılar.
Toplantı sonucunda konuyla ilgili Koordinasyon Kurulu kurularak, daha sık bir araya gelme kararı alındı.

Print Friendly, PDF & Email

Hakkında Nevzat Yılmaz

Nevzat Yılmaz
Trabzon Haber Gazetesi sahibi ve 1970 den beri gazetecilik yapmaktadır. Anadolu Radyo ve Televizyon Yayıncılar Birliği Kurucu Üyesi. Trabzon/Ortahisar İlçe İnsan Hakları Kurulu üyesi, Trabzon/Ortahisar Kent Konseyi yürütme kurulu üyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu Üyesi. "Olaylarda Basın, Anayasal Basın ve Makaleler adlı 3 eseri vardır"