TTSO Meclis Başkanı Eren Turizm insanı memnun etme sanatıdır

tha – Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Meclis Başkanı M. Şadan Eren, turizmin sadece tesis ve otel yapmakla olmayacağının belirterek, “Turizm insanı memnun etme sanatıdır. Ayakkabı boyacısından simitçisine, taksicisinden dolmuşçusuna kadar şehirde herkes turizmi fırsat olarak değil, çocuklarına gelecek olarak görürse bir yere varabiliriz” dedi.

Doğu Karadeniz Sağlık Turizmi Derneği’nin Gençlik ve Spor Bakanlığı desteğiyle uyguladığı ve turizm sektörüne nitelikli eleman kazandırılmasını amaçlayan “DOKASAT Turizm Akademisi ile Gençler 2023 Türkiyesine Koşuyor” Projesi açılış toplantısı Ramada Otel’de gerçekleştirildi. Açılışa Trabzon Valisi Yücel Yavuz, TTSO Meclis Başkanı M. Şadan Eren, TTSO Yönetim Kurulu Üyesi Özcan İlarslan, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, turizmi ilgili dernek ve örgütlerin temsilcileri, turizmciler ve kursiyerler katıldı.

Açılışta konuşan DOKASAT Başkanı Mustafa Yılmaz, bölgedeki illere Türkiye ortalamasının üzerinde katma değer sağlayan turizm sektörüne nitelikli eleman kazandırılmasının amaçlandığı proje kapsamında 35 kişinin eğitime alınacağını vurguladı.

EREN: TURİZMDE GEÇMİŞTEN DERS ALMAMIZ LAZIM

TTSO Meclis Başkanı M. Şadan Eren törende yaptığı konuşmada turizmin Trabzon için her dönem önemli olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Bizdeki turizmin Antalya gibi güneş turizmi olmasına imkân yok. Yayla turizmiyle başlayan hareket, Körfez ülkelerinden gelenlerle arttı. Bu turizmin yaşaması için kesinlikle geçmişten ders almamız lazım. Turizm yalnız otel ve tesis yapmakla olmaz. Turizm insanı memnun etme sanatı. Buraya gelenler memnun ayrılmalı. Bu memnuniyeti kendimizi haklı görerek değil, onların anketlerinin sonucuna bakarak değerlendirmeliyiz. Ayakkabı boyacısından simitçisine, taksicisinden dolmuşçusuna kadar şehirde herkes turizmi fırsat olarak değil, çocuklarına gelecek olarak görürse bir yere varabiliriz. Mevlana’nın bir sözüyle konuşmamı bitirmek istiyorum; keseyi kese yapan kendi değeri değil, içindeki mücevherlerdir. O mücevherler de bu salondaki turizm sektörü temsilcileri ve kursiyerlerdir. Keseyi değerlendirmek, yani turizmi geliştirmek, içindeki mücevherler olarak bizim görevimizdir.”

Trabzon Valisi Yücel Yavuz da, işsizliğe karşı iş imkânları da olduğunu ancak istihdam edecek yeterlilikte eleman bulunamadığını hatırlatarak, “Sadece devlete bu işi bırakmak olmaz. Sivil toplum örgütlerinin, sağlanan imkân ve desteklerle bu konuya, burada olduğu gibi el atması çözüm açısından çok önemlidir” diye konuştu.

18 Kasım’a kadar sürecek eğitim programında kursiyerlere çeşitli konularla eğitim verileceği belirtildi.

Print Friendly, PDF & Email

Hakkında Nevzat Yılmaz

Nevzat Yılmaz
Trabzon Haber Gazetesi sahibi ve 1970 den beri gazetecilik yapmaktadır. Anadolu Radyo ve Televizyon Yayıncılar Birliği Kurucu Üyesi. Trabzon/Ortahisar İlçe İnsan Hakları Kurulu üyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu Üyesi. "Olaylarda Basın, Anayasal Basın ve Makaleler adlı 3 eseri vardır"