Trabzon’da İtalyan şef Annelere Avrupa yemeği pişirdi

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) AB Bilgi Merkezi Avrupa Günü etkinliklerini annelere ve çocuklara yönelik etkinliklerle kutluyor. Trabzon’daki ilk etkinlikte İtalyan şef Claudio Chinali katılımcılarla beraber Annelere Avrupa yemeği pişirmeyi öğretti.

“ANNENİZE BİR AVRUPA YEMEĞİ PİŞİRİN”
TTSO AB Bilgi Merkezi Koordinatörü Yakup Karpuz 9 Mayıs Avrupa Günü etkinliklerinin Anneler Günü’yle birleştirilerek güzel bir etkinlikle kutlandığını söyledi. Bu kapsamda, İtalyan Şef Claudio Chinali “Annenize bir Avrupa yemeği pişirin” etkinliği ile Trabzonlular ile buluşturulduğunu söyledi. Etkinliğe katılanların bir bölümünün de aşçılık okulu öğrencileri olduğunu vurguladı.
“TÜRK VE İTALYAN MUTFAĞI ARASINDA PEK FAZLA FARK YOK”
Zağnos Paşa Konakları önünde düzenlenen etkinliğe katılımcılar İtalyan Şef Claudio Chinali, hazırladığı yemeği ilgili ile izledi. İtalyan usulü makarna hazırlamanın püf noktalarını öğrendiler. Hazırlık ve pişirme anlarına eşlik ettiler. Chinali de Türk mutfağının çok zengin olduğunu ancak dışarıda pek fazla tanınmadığını söyledi.
İtalyan mutfağının genellikle makarna ve pizzayla anıldığını ifade eden Chinali, “Türk kültürü dışarıda pek fazla meşhur değil, insanlar pek fazla bilmiyor. Türkiye’de inanılmaz fazla tatlar var, sanat var, kültür var, tarih çok var. Özellikle Osmanlı mutfağı çok zengin. Aslında İtalyan mutfağı ile Türk mutfağı arasında pek fazla fark yok” dedi.
İTALYAN ŞEF CHİNALİ’YE TTSO’DAN PLAKET
Chinali, patates, peynir gibi farklı malzeme kullanarak hazırladığı makarnayı daha sonra salondakilere takdim ederken, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu da günün anısına İtalyan şef Claudio Chinali’ye plaket takdim etti. Hacısalihoğlu ve beraberinde Başkan yardımcısı Erkut Çelebi ve katılımcılar aşçı Chinali’nin pişirdiği İtalyan usulü makarnayı tattılar.
ÜCRETSİZ AVRUPA FİLMLERİ GÖSTERİMİ
9 Mayıs Avrupa günü Trabzon’da olduğu gibi Türkiye’nin 20 ilinde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Trabzon’daki Etkinlikler 9 Mayıs Pazartesi günü saat 09.30 ve 11.30 seanslarında Trabzon Lara Sineması’nda çocuklara Avrupa yapımı filmlerin izlenmesi ile devam edilecek. Tüm etkinliklerin ücretsiz ve herkese açık olduğu belirtildi.

 

Print Friendly, PDF & Email

Hakkında Nevzat Yılmaz

Nevzat Yılmaz
Trabzon Haber Gazetesi sahibi ve 1970 den beri gazetecilik yapmaktadır. Anadolu Radyo ve Televizyon Yayıncılar Birliği Kurucu Üyesi. Trabzon/Ortahisar İlçe İnsan Hakları Kurulu üyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu Üyesi. "Olaylarda Basın, Anayasal Basın ve Makaleler adlı 3 eseri vardır"

Bir cevap yazın