DOLAR 17,9605
EURO 18,4001
ALTIN 1033,315
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Trabzon °C

Trabzon’da Eğitime Yapılan Yatırımlar Meyvelerini Vermeye Başladı

Trabzon’da Eğitime Yapılan Yatırımlar Meyvelerini Vermeye Başladı

Son yollarda gerek devlet yatırımları, gerekse hayırseverlerin yapmış olduğu katkılar sayesinde Trabzon’da okullaşma oranında önemli mesafeler kaydedildi. Diğer yandan bu alanda yapılan çalışmalar eğitim-öğretim seviyesinin yükselmesine ve önemli başarıların elde edilmesine neden olmuştur.

Hem TEOG, hem de YGS’de önceki yıllara göre başarı oranını yükseldiğini söyleyen Vali Öz, TEOG sınavında 2013 yılı başarısının 2014 yılında yüzde 17’lik bir artış gösterdiğini, bu artışla Karadeniz Bölgesinde ilk sırada bulunduğunu, YGS de ise geçen yıla oranla başarı sıralamasının %2 oranında yükseldiğini söyledi.

 

TRABZON, OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDE

Trabzon’da 312 adet okul öncesi eğitim kurumu ve 483 derslikte 628 öğretmenle toplam 11 bin 885 öğrencinin eğitim-öğretim gördüğünü söyleyen Vali Öz, “Okul öncesi eğitimde okullaşma oranı bütün yaş gruplarında Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu ifade ederek bu başarının memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Diğer yandan eğitim-öğretimdeki başarının artması için gayret gösterdiklerini de ifade eden Vali Öz, “İl genelinde 660 okul, 6 bin 690 derslik ve 9 bin 375 öğretmenimizle, 158 bin 283 öğrencimize eğitim-öğretim vermekteyiz. Gerek fiziki gerekse eğitim-öğretim alanında önemli bir seviyeye yükselmemiz, hem devletimizin yatırımları, hem de hayırseverlerimizin katkıları sayesinde olmuştur. Bu yatırımlar tüm hızıyla sürmekte olup, devam etmekte olanların tamamlanmasıyla derslik sayımız 7 bin 425’e yükselecektir” dedi.

Eğitim ve spor altyapısıyla Türkiye’de önemli bir yere sahip olan Trabzon son yıllarda bu avantajlarını iyi kullanarak ulusal ve uluslar arası alanda önemli başarılar elde ettiğini belirten Vali Öz, “Eğitime yapılan yatırım hiçbir zaman boşa gitmez. Eğitim ve spor altyapısında geldiğimiz nokta itibariyle ülkemizin diğer illerine göre iyi bir konumdayız. Bu imkanlarımızı geleceğimiz olan gençlerimizin hizmetine sunduğumuzda başarı geliyor. Bunun en güzel örnekleri Erdoğdu Anadolu lisemizin futbolda dünya şampiyonu olması, diğer yandan gençlerimizin ferdi spor dallarındaki dünya çapındaki başarıları, TEOG ve YGS’de elde edilen başarılar ve okul öncesi eğitimde Türkiye ortalamasının üzerinde olmamızdır” diye konuştu.

2013-2014 eğitim-öğretim yılındaki yüzde 53 olan başarı oranının 2014-2015 eğitim öğretim yılında yüzde 59’a çıktığını ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş, “YGS’de de 2014 yılı YGS puan ortalaması 201,553 iken 2015’de bu başarı yüzde 1,86 artışla 203.388’e yükseldiğini söyledi.

Aktaş, “4-5 yaş gurubunda 2013-2014 yılında yüzde 47.28 iken, 2014-2015 yılında bu rakam yüzde 50.69’a yükselmiştir. (Türkiye ortalaması yüzde 41.57) Yine 3-5 yaş gurubu yüzde 35.80 iken yüzde 40.66’ya (Türkiye ortalaması yüzde 32.68) 5 yaş gurubunda ise yüzde 51.59 iken yüzde 63.02’ye yükselmiştir. (Türkiye ortalamasında yüzde 53.78)” şeklinde açıkladı.

Proje bazlı çalışmalarda da önemli artışlar sağlanarak başarılar elde edildiğini söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş, çeşitli projeler ve programlar ile öğrenci ve öğretmen hareketliliğinin desteklendiği ilimizde yerel, ulusal ve AB proje çalışmaları etkin bir şekilde sürdürüldüğü söyledi.

Aktaş, “Yerel projeler kapsamında Mesleğini Keşfet Küçük Mucitler Projesi, İlk Şirketim Uygulaması Projesi ve Yemekte Denge Projesi başarıyla uygulanarak sonuçlandırılmıştır.

AB projelerinde Erasmus kapsamında da 16 proje yürütülmektedir. Erasmus KA2 stratejik ortaklık projelerine toplam 40 okulumuz da proje başvurusunda bulunmuş, sonuçları beklenmektedir.

Bu projelerin toplam hibe tutarı bir önceki döneme göre yüzde 96 artarak 1 milyon 85 bin 788 Avro’ya ulaşmıştır. AB eğitim ve gençlik programları kapsamında ise 9 proje yürütülmektedir. Bu projelerin toplam hibe tutarı ise 553 bin avrodur.

2013-2014 yılında TÜBİTAK fuarlarına iki okulumuz katılmışken, 2014-2015 yılındaki fuarlara ise 33 okulumuz katılmak için başvuruda bulunmuştur.

Bu yıl 46.sı düzenlenen TÜBİTAK ortaöğretim öğrencileri araştırma yarışmasına ise, ilimiz 24 proje ile katılmış ve 8 dalda birincilik almıştır. Ankara’da gerçekleşen finalde de ‘Bir Yaşam Alanı Çamlıhemşin’ adlı proje ile coğrafya dalında Türkiye birincisi olmuştur. Trabzon olarak eğitim-öğretimdeki başarımızın her geçen yıl arması için gayret gösteriyoruz” dedi.

 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.