Romanya Fahri Konsolosluğu Trabzon’da Açılıyor

Romanya Fahri Konsolosluğunun Bir Ticaret Merkezi Olan Trabzon’da Açılması Bölgemiz Ve Ülkemiz Açısından Önemli Bir Kapı Olacaktır

Romanya Fahri Konsolosluğu Trabzon’da Açılıyor
Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, fahri konsolosluk açılışı için Trabzon’a gelen Romanya Ankara Büyükelçisi Radu Ononfrei’yi makamında kabul etti. Ziyarette Romanya Trabzon Fahri Konsolosu Mustafa Beyazlı da hazır bulundu.
Türkiye-Romanya ilişkilerinin çok eskilere dayandığını ifade eden Vali Öz, “Özellikle soğuk savaş sonrası Romanya’nın batıya açılması, Avrupa Birliğine adaylık ve üyelik süreciyle bu ilişkilerin seviyesi, alanı giderek daha da genişlemiştir. Bu ilişkiler hükümetlerin ve devlet başkanlarının özellikle son yıllarda üst düzey birliktelikleriyle stratejik ortaklık protokolü ve onun eylem planıyla karşılıklı daha yakın ilişkiler boyutuna taşınmıştır.

 

2013 yılı itibariyle bugün Türkiye-Romanya arasındaki ticaret hacmi 6.2 milyar doları bulmaktadır. Bugün Romanya’da faaliyet gösteren ve cirosu 5 milyar doları bulan 7 binin üzerinde Türk işletmesi var. Sadece ihracat-ithalat değil Romanya ekonomisinde Türk firmalarının önemli payı vardır.
Bölgedeki sıkıntıları dikkate aldığımızda Karadeniz havzasındaki bütün ülkelerin, özellikle Romanya ile ilişkilerin gelişmesi çok önemli. Karadeniz’in barış havzası olması için bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ukrayna’da ve Ortadoğu’da yaşanan olaylar bölgeyi ve ülkemizi de endişelendiriyor. Dolayısıyla bu ilişkilerin gelişmesi ve barış ortamının sağlanması konusunda uluslar arası kurumların aktif rol alması gerekliliğini ortaya koyuyor.
Türkiye-Romanya arasındaki ekonomik, ticari, turizm, sağlık, siyasi ve kültürel alanındaki ilişkiler her geçen gün artmaktadır. Trabzon’da fahri konsolosluğunun açılması bölgemiz ve ülkemiz için önemli bir kapı olacaktır. Trabzon, Doğu Karadeniz’in ve Türkiye’nin dışa açılan kapısı olmakla birlikte tarihi ipekyolu ve ticaret kapasitesiyle önemli bir ticaret merkezidir. Mustafa Beyazlı’nın konsolos olarak seçilmesi de önemli bir isabettir. Bu konsolosluk Romanya ve Türkiye arasındaki ilişkileri geliştirecektir.

TRABZON’DA AÇILACAK KONSOLOSLUK İLİŞKİLERİMİZİ DAHA DA GELİŞTİRECEKTİR
Romanya Ankara Büyükelçisi Ononfrei de, Trabzon’da olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, “Bu bölgenin tarihi açıdan zengin olduğunu biliyorum. Burada açacağımız konsolosluk sayesinde iki ülke arasındaki ekonomik-siyasi ve kültürel ilişkiler daha ileri seviyelere gelecektir. Romanya için Türkiye’nin önemi çok büyük. Hatta biz Karadeniz’i birlikte paylaşıyoruz. Bu konsolosluğun açılması bizim için çok önemli. Bu sayede Türkiye’nin kuzeydoğusu da Romanya ile daha fazla irtibata geçecek. Mustafa Beyazlı’yı konsolos olarak seçmekte de çok iyi yaptığımızı düşünüyorum.
Türkiye’nin de Avrupa’nın bir parçası olması gerektiğini söyleyen Büyükelçi, “Türkiye Avrupa’nın tarihi ve kültürü açısından da çok önemlidir. Avrupa’nın güvenliği ve refahı açından da önemi büyük olan Türkiye’nin Avrupa Birliğine üyeliği de artı değer katacaktır. Bugün beni kabul ettiğiniz için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Vali Öz, ziyaretin anısına büyükelçiye Trabzon’a özgü gümüş telkari işlemeli fincan takımı hediye etti.

Print Friendly, PDF & Email

Hakkında Nevzat Yılmaz

Nevzat Yılmaz
Trabzon Haber Gazetesi sahibi ve 1970 den beri gazetecilik yapmaktadır. Anadolu Radyo ve Televizyon Yayıncılar Birliği Kurucu Üyesi. Trabzon/Ortahisar İlçe İnsan Hakları Kurulu üyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu Üyesi. "Olaylarda Basın, Anayasal Basın ve Makaleler adlı 3 eseri vardır"

Bir cevap yazın