Ortahisar, iki dev tesisi hizmete açtı

Ortahisar Belediyesi asfaltlama ve betonlama çalışmalarında kullanacağı bütün malzemeleri üreteceği Taş Kırma ve Eleme Tesisi (Konkasör Tesisi) ile Yıkama Eleme Tesisi’ni hizmete açtı. Asfalt Plenti, Taş Kırma ve Eleme (Konkasör Tesisi), Beton Santrali ve son olarak da Yıkama Tesisi’ni hizmete açan Ortahisar Belediyesi yol yapım çalışmalarında ihtiyaç duyacağı dolgu malzemesi ile betonlama çalışmalarında kullanılan kum, çakıl gibi malzemeleri kendi imkanlarıyla üretebilecek duruma geldi. 2014 yılının Haziran ayında kurulan Ortahisar Belediyesi’nin kısa süre içinde hizmet ve projelerini yürütebilmek için ihtiyaç duyacağı malzemeleri üretecek tesisleri bir bir hayata geçirdiğine dikkat çeken Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç bundan sonra da belediye hizmetleriyle ilgili alanlarda yatırımlara devam edeceklerini söyledi. Son olarak hizmete soktuğumuz Taş Kırma ve Eleme ile Yıkama Tesisimizle asfaltlama ve betonlama çalışmalarında ihtiyaç duyduğumuz altyapı ve dolgu malzemesini de kendi imkanlarımızla temin etmiş oluyoruz diyen Genç, “Hizmetlerimizin kalıcı ve kaliteli olması için yollarımızda ve diğer projelerimizde zemin sağlamlaştırma çalışmalarını hizmete soktuğumuz bu tesisle yapacağız. Kendi tesislerimizle ürettiğimiz dolgu ve altyapı malzemeleriyle kaliteli asfaltlama ve betonlama yapma kabiliyetine de eriştik. İnşallah diğer hizmetlerimizle ilgili tesislerimizi de açarak her alanda eksiksiz bir belediyecilik anlayışını hayata geçireceğiz.” dedi.

İKİ TESİS 1 MİLYON 722 BİN TL’YE MAL OLDU

Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç Taş Kırma ve Yıkama Tesisi’nin 1 milyon 722 bin TL’ye mal olduğunu belirterek, “Taş Kırma ve Eleme Tesisimiz 1 milyon 244 bin TL’ye mal oldu. Yıkama 478 bin liraya mal oldu. Taş Kırma Eleme Tesisinde günlük 3200 ton kırılmış malzeme üretiliyor. Yıkama Tesisi’nde ise günlük 1000 ton kullanıma hazır beton malzemesi üretiliyor. Taş Kırma Eleme Tesisinde taş tozu, iki çeşit çakıl ve elek üstü malzeme olmak üzere 5 çeşit malzemenin üretimi yapılıyor. Taş kırma tesisinde yol altı dolgu malzemesi, yani asfalt altı dolgu malzemesinin üretimini gerçekleştiriyoruz. Yıkama Tesisi’nde ise 4 çeşit malzemenin üretimini yapıyoruz. Bu tesisimizde ince kum, dişli kum olmak iki çeşit çakıl üretimi yapılıyor. Tesisimizdeki yıkıma havuzunda kum ve çakıl gibi malzemeleri yıkayarak toprak ve diğer kalıntılardan temizliyoruz. Asfalt üretiminde kullanılan çakılı da bu tesiste üretiyoruz. Yıkama Tesisi’nde ürettiğimiz temiz kum ve çakıl malzemesini daha önce hizmete açtığımız Beton Santrali’nde kullanıyoruz. Belediyemiz yolların betonlanmasında ve diğer betonlama çalışmalarında ihtiyaç duyduğu bütün malzemeyi Beton Santrali’nden karşılıyor. Bu tesislerin enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla yeni hatlar döşeyerek 2000 KW’lık bir trafo merkezini de kurduk. Bu trafo merkezinin maliyeti de yaklaşık 613 bin lira civarında oldu.” ifadelerine yer verdi

Print Friendly, PDF & Email

Hakkında Nevzat Yılmaz

Nevzat Yılmaz
Trabzon Haber Gazetesi sahibi ve 1970 den beri gazetecilik yapmaktadır. Anadolu Radyo ve Televizyon Yayıncılar Birliği Kurucu Üyesi. Trabzon/Ortahisar İlçe İnsan Hakları Kurulu üyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu Üyesi. "Olaylarda Basın, Anayasal Basın ve Makaleler adlı 3 eseri vardır"

Bir cevap yazın