Organize Sanayi Bölgeleri Toplantısı Vali Öz Başkanlığında Yapıldı, OSB’lerle İlgili Gelinen Son Aşama Değerlendirildi

Valilik B Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Vali Yardımcıları Mustafa Gürdal, Murat Dikbaş, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacisalihoğlu ve OSB’lerin mütevelli heyet üyeleri katıldı.

Şinik, Vakfıkebir ve Beşikdüzü Organize Sanayi Bölgelerinde gelinen son durumun ele alındığı toplantıda bir konuşma yapan Vali Öz, “Şinik Organize Sanayi Bölgesi insan kaynaklarının ve işgücü imkanının yoğun olduğu bir bölgedir. Buradaki çalışmalar son aşamaya geldi. Arsa tahsisleri yapıldı. Tadilatla ilgili talepler vardı. Onları değerlendiriyoruz. Yol yapımıyla ilgili istinat duvarları, menfezler büyük oranda tamamlandı. Belediyemiz de stabilize konusunda gerekli çalışmaları yaptıktan sonra yolun en kısa zamanda hizmete girmesi sağlanacaktır.

Öte yandan firmalarımız fabrika kurma çalışmalarını devam ettiriyorlar. Çevre konusunda oluşan hassasiyetlerle ilgili düzeltmeleri yapıyoruz. Çalışmalarımız iyi bir seyirde işliyor. Önümüzdeki bahar ve yaz aylarında daha yoğun bir süreç yaşanacaktır” dedi.

Yatırım gerçekleştirme ve ruhsat almayla ilgili konulara da değinen Vali Öz, “Firmalara verdiğimiz son tarih var. Bu konuyu hassasiyetle takip ediyoruz. Bütün firmalar o tahsiste belirlenen taahhütlerine ve süre ile ilgili şartlara mutlaka uymalıdırlar. Eğer uymazlarsa orada elde ettikleri haklarını kaldırıp, yeni müteşebbislere yer tahsisleriyle ilgili süreci başlatacağız” ifadelerini kullandı.

Vakfıkebir ve Beşikdüzüzü OSB’leriyle ilgili de yapılan çalışmalar hakkında da konuşan Vali Öz, “Vakfıkebir OSB’de işin başındayız. Kamulaştırma bitti. Arsa ve altyapı çalışmaları proje aşamasında. Bunu biraz hızlandırmak istiyoruz. Çünkü önümüzdeki yaz sonuna doğru yer tahsislerini yapmamız gerekiyor.

Beşikdüzü Organize Sanayi bölgesinde sistem daha hızlı gidiyor. İyi üretim yapan firmalarımızın ve örnek müteşebbislerimizin yer aldığı Beşikdüzü Organize Sanayi bölgesi için yeni talepler, yeni yatırımlar ve genişleme çalışmalarımız var. Birinci etap bitti, ikinci etabın altyapısını yapmadan yer tahsislerini yaptık. Bu altyapı yatırımlarının bir kısmı firmalarımızla, bir kısmı da yerel yönetimlerce yapılıyor. Beşikdüzü’nde bundan sonraki hedefimiz oraya yoğunlaşmak, yatırımcıları yoğunlaştırmak, durağan firmaları da harekete geçirerek aktif hale getirmektir. Hedefimiz oralarda daha etkin bir çalışma yaparak istihdamı ve üretimi arttırmaktır ” diye konuştu.

 

Print Friendly, PDF & Email

Hakkında Nevzat Yılmaz

Nevzat Yılmaz
Trabzon Haber Gazetesi sahibi ve 1970 den beri gazetecilik yapmaktadır. Anadolu Radyo ve Televizyon Yayıncılar Birliği Kurucu Üyesi. Trabzon/Ortahisar İlçe İnsan Hakları Kurulu üyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu Üyesi. "Olaylarda Basın, Anayasal Basın ve Makaleler adlı 3 eseri vardır"

Bir cevap yazın