İl Afet Ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Toplantısı

Afetsiz, Acil Duruma İhtiyaç Olmayan Bir Süreç Hepimizin Dileğidir Ancak Her Türlü Olağanüstü Duruma Da Hazırlıklı Olmamız Gerekiyor

           İl Afet Ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Öz Başkanlığında Gerçekleştirildi

Valilik B Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile koordinasyon kurulunun üyeleri katıldı.

Toplantıda Türkiye Afet Acil Durum Müdahale hizmetleri yönetmenliği ile Türkiye Afet Acil Durum Planı’nın hazırlandığını ifade eden Vali Öz, “Bu planın onay ve uygulama sürecini, hem de sektörel bazda çalışma gruplarının teşekkülünü oluşturduk. Önümüzdeki süreçte bu çalışma grupları kendi içinde toplanıp görev tanımlarını yapacaklar. Olası afet ve acil durumlarda sektörel bazda ihtiyaca göre toparlanıp çalışmalarını yürütecekler” dedi.

İl düzeyinde belli aralıklarla yapılan İl Afet Ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Toplantıları ile son durumun gözden geçirildiğini belirten Vali Öz, “Bugün yine koordinasyon kurulunun üs düzey yöneticileri ile bir araya gelerek teşkilatın durumu, afete ve acil duruma müdahalelerde neredeyiz, neler yapmamız gerekiyor gibi bir değerlendirme yapmak istedik” dedi.

Afet Acil Durum Planının hazırlandığını ifade eden Vali, “İlgili kurumlarımızla hem planla, hem de çalışma sektöründeki grupların oluşturulmasıyla ilgili çalışmalar tamamlandı. Bundan sonraki süreçte ne tür çalışmalar yapacağımızı gündeme alıp değerlendireceğiz. Afet ve acil bir durumla karşılaşmadan önce hazırlıklarımızı gözden geçirip kurulumuzun üs düzey yöneticileriyle bu süreci en iyi şekilde yönetmek istiyoruz.

Afet ve acil durum kamu yöneticileri olarak bize en fazla ihtiyaç duyulan durumlardır. Afetin veya acil durumu gerektirecek bir olayın meydana gelmesi istemediğimiz bir süreçtir. Ancak Türkiye coğrafi konumu itibariyle çeşitli acil durumların ve afetlerin yaşanması muhtemel bir bölge. Bu yüzden konuyla ilgili planlarımız ve çalışma gruplarımızın hazır olması gerekiyor. Dolayısıyla gerekli koordinasyonu yaparak ihtiyaçları tespit edip, bu planı da onaylayarak süreci en iyi şekilde yönetmeye çalışacağız.

Afetsiz, acil duruma ihtiyaç olmayan bir süreç hepimizin dileğidir ancak her türlü olağanüstü duruma da hazırlıklı olmamız gerekiyor” diye konuştu.

Toplantıda ilgili kurum müdürleri sunumlarını yaptılar.

Print Friendly, PDF & Email

Hakkında Nevzat Yılmaz

Nevzat Yılmaz
Trabzon Haber Gazetesi sahibi ve 1970 den beri gazetecilik yapmaktadır. Anadolu Radyo ve Televizyon Yayıncılar Birliği Kurucu Üyesi. Trabzon/Ortahisar İlçe İnsan Hakları Kurulu üyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu Üyesi. "Olaylarda Basın, Anayasal Basın ve Makaleler adlı 3 eseri vardır"

Bir cevap yazın