DOLAR 12,8577
EURO 14,5074
ALTIN 732,955
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Trabzon 26°C
Rüzgarlı

Başkan Hacısalihoğlu El ele verip daha fazla projeyi hayata geçirmeliyiz

tha – Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, şehirler arasında rekabet olduğunu belirterek, “Biz de Trabzon olarak her zaman bu rekabetin içinde olmalıyız. Geleceğimizi düşünüyorsak hep birlikte el ele verip, daha fazla proje üretip hayata geçirmemiz gerekiyor” dedi.

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Avcı, Trabzon Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın 3. Danışma Meclisi Toplantısına katıldı. Trabzon SMMMO Danışma Meclisi Başkanı Kenan Atalay ve oda başkanı Ahmet Demir tarafından karşılanan Başkan Hacısalihoğlu, mecliste bir konuşma yaptı.

Bugüne kadar Trabzon Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası ile üyelerin ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli eğitim ve toplantılar düzenlediklerini, son olarak da İstihdam Seferberliği kampanyasında birlikte çalıştıklarını hatırlatan Hacısalihoğlu, şunları söyledi:

“Kanunun bize verdiği görevlerin yanı sıra üyelerimizin ve şehrin sosyal, kültürel ve ekonomik yönden gelişmesi için yapılan faaliyetler bizim gibi meslek örgütlerinin görevidir. Bu nedenle bundan sonra yapacağımız faaliyet ve projelerde birlikte hareket etmemizde yarar olduğunu söyleyebiliriz.”

“BİRLİKTE ÇALIŞMAK PROJE ÜRETMEYİ KOLAYLAŞTIRIR”

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın şehrin, bölgenin ve ülkenin geleceğine dönük projelerin hazırlanması konusunda yoğun faaliyetleri bulunduğunu da kaydeden Başkan Hacısalihoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Odamızın bünyesinde yaklaşık 15 kişilik uzman kadrolardan oluşan Proje Koordinasyon Ofisimiz var. 10’a yakın uzman kadromuzla Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezimiz var. Şehrin geleceği için AB destekli projeler geliştiriyoruz. Bu aşamada diğer kurum ve derneklere de işbirliği yapıyoruz. Çalışma alanımız oldukça geniş. Sizlerle de ortak paydamız olan konularda birlikte hareket edebiliriz. Bu birliktelik projelerin hayata geçmesini daha mümkün kılar. Geleceğe dönük birlikte çalışmalar yapabiliriz. Birlik ve beraberliğin yaratacağı güç, şehrin ekonomisinin güçlenmesi adına çok önemli.”

“AMAÇ TRABZON’U YÜKSEK TEKNOLOJİDE İLERİYE GÖTÜRMEK”

TTSO’nun çalışmaları hakkında da bilgi veren Başkan M. Suat Hacısalihoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Odamız OSB’lerin kurulmasında ortak olmuştur. Tüm OSB’lerin yüzde 33 kurucu ortağıyız. Şehrin sanayisinin gelişmesine katkı sağlıyoruz. Bizim amacımız şehirdeki yatırımcıları artırmak. Yatırımcıların artması sizin hizmet ettiğiniz alanın artmasını, şehrin ekonomisinin gelişmesini sağlıyor. Şu anda da Şinik ve Beşikdüzü OSB’lere ilave alanlar yaratarak yeni yatırımcıları çekmeye çalışıyoruz. Yüksek teknolojik ürünlerin üretilmesindeki alan olarak Yatırım Adası da odamızın geliştirdiği projedir. 4 yıldır takip ettiğimiz, sonunda da kanununu çıkarttırdığımız bir proje. Deniz dolgusu üzerindeki 2 bin 500 dönüm üzerine kurulacak bir endüstri bölgesi. Sizlerle ortak paydamız burada da yatırımcılar. Buraların faaliyete geçmesi şehrin ve bölgenin gelişmesi adına çok önemli. Uğraştığımız konular somut ve zaman içinde hayata geçecek yatırım projeleri. Şehrin inovasyon ve biyoteknoloji konularında gelişmesi için hazırladığımız projeler var. Buradaki amacımız üniversitelerden mezun olan gençlerin kendi işlerini kurmaları. Gelecek stratejisi içinde uygulamaya dönük yatırım adası ve bunun yanında Yüksek Teknoloji Üniversitesi ve enstitü ile bu zinciri tamamlamayı planladık. Amacımız şehrimizi yüksek teknolojide de ileriye götürmektir.”

“HEDEF 100 BİN ÖĞRENCİ”

Eğitim şehri olan Trabzon’un bu konuda da ileriye gitmesi için çaba sarf ettiklerini belirten TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnandığımız bir konu da şehirde bir veya birkaç kaç vakıf üniversitesi kurulması. Bu şehir bir eğitim şehri. Bu konuda stratejik planı hazırladığımız zaman 45 bin öğrenci vardı şehirde. Hedefi 100 bin koyduk. Ama bu sadece bir devlet üniversitesiyle olmaz. Birkaç devlet ve vakıf üniversitesi gerekli. Bununla birlikte şehrimizi 100 bin öğrenciye çıkardığımız zaman ekonomiye katkısını hesaplayabilirsiniz. Avrasya Üniversitesi’nin kuruluşuna vermiş olduğumuz destek ve geleceğe dönük Yüksek Teknoloji Üniversitesi bu konudaki çalışmalarımız.”

“EL ELE VERİP PROJE ÜRETMELİYİZ”

Hacısalihoğlu, Trabzon’da turizm konusunda da yoğun yatırımlar yapıldığını vurgulayarak, “Özel sektörü kutlamak istiyorum. Çok büyük yatırımlar yaptılar. Tanıtım faaliyetlerini çok hızlı gerçekleştirdik. Bu hızdan dolayı ilk zamanlarda gelen turistleri şehrimizde ağırlayamadık. Ancak arz ve talep dengesinin kurulmasıyla yatırımlar gerçekleşti. Devlet destekleriyle yapılan yatırımlar şehrimizin turizm yönünden ne kadar geliştiğini gösteriyor. Sizlerin ve bizlerin ortak paydası ekonominin gelişmesi. Bu bakımdan birlikte çalışabileceğimiz çok alan var. Sizin hayata atılacak olan yeni üyelerinize iş sahası, bizim yeni işadamlarına iş imkanı sağlamak hedefiyle çalışacağız. Şehrin büyümesi ve gelişmesi önemli. Şehirler arasında rekabet var. Biz de Trabzon olarak bu rekabetin içinde olmalıyız. Geleceğimizi düşünüyorsak hep birlikte el ele verip, daha fazla proje üretip hayata geçirmemiz gerekiyor.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Traffic Bot