DOLAR 17,8747
EURO 18,4555
ALTIN 1029,153
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Trabzon °C

2015 Yılı Temmuz Ayı İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı

2015 Yılı Temmuz Ayı İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Trabzon Valisi Abdil Celil Öz Başkanlığında Gerçekleştirildi

Kamu yatırımlarıyla ilgili çalışmaların özet olarak değerlendirildiği ve kurumlar arası koordinasyon gerektiren hususların ele alındığı toplantıda bir değerlendirme yapan Vali Öz, “23 yatırımcı kuruluşumuz değişik alt sektörle beraber 13 ana sektörde toplam proje tutarı 8 milyar lira olan 643 proje üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.

Bu projeler için 2015 yılında genel bütçe mahalli idareler ve döner sermaye bütçelerinden ayrılan ödenek miktarı 965 milyon liradır. Haziran ayı itibarı ile bunun ilk 529 milyon lirası harcanmış %55 nakdi %60 fiziki gerçekleştirme sağlanmıştır.

Bu kapsamda sektörler olarak baktığımız zaman ulaştırma sektörü 320 milyon lira harcamayla bu yatırımlarım %60’ını, eğitim ve spor sektörü 92 milyon lira harcamayla %17’sini ve konut sektörü %7’sini oluşturmakta olup diğer sektörlerimizde kendi alanlarında devam etmektedir.

Kalkınma Bakanlığımızın Avrupa Birliği ile ortak yürüttüğü yerel planlama kapasitesinin geliştirilmesine yönelik bir projesi var. Projenin amacı mevzuatımızda ve Bakanlar Kurulu Kararı’nda yer alan uygulama, planlama anlayışının, stratejik planlama ve bunların yıllık yatırım programına uyarlanması izleme ve denetleme kısmının yürütülmesine yönelik uygulamanın yerel bilinçle birlikte geliştirilmesidir.

Yıllık yatırım programlarının uygulanması, izlenmesi ve değerlendirilmesiyle ilgili her yıl Ocak ayında yayınladığımız genelgelerimiz var. Bu genelgeyle amacımız o yıl içersinde planlanan yatırımların nasıl yürütülmesi gerektiğini ve bir sonraki yılın yatırım programının hazırlanarak bunun ilgili kurullarımızla paylaşılmasıdır.

İçerisinde bulunduğumuz bu aylar kamu yatırımlarının hızlı yürütüldüğü, yoğun çalışmaların yapıldığı bir dönemdir. Onun için bu dönemi iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Sağlanan ödeneklerle tüm yatırımlarımızı etkin ve verimli bir şekilde hayata geçirip bir an önce vatandaşın hizmetine sunmak en temel görevimizdir” dedi.

Toplantıda ilgili kurumlar sunumlarını yaparken koordinasyonu gerektiren konular ele alındı.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.