2014 yılı Türk Osmanlı Lehistan İlişkilerinin 600. Yıldönümü

Polonya ve Türkiye İlişkilerinde   2014 Yılının Osmanlı İmparatorluğu İle Lehistan’ın 600. Yıldönümü Olduğundan Dolayı Büyük Bir Önemi Var

2014 yılı Türk Osmanlı Lehistan İlişkilerinin 600. Yıldönümü

Trabzon Valisi Abdil Celil ÖzPolonya Büyükelçisi Mieczyslaw Cieniuch’ı makamında kabul etti. Valilik şeref defterinin imzalanmasından sonra yapılan görüşme sonrasında Vali Abdil Celil Öz “Polonya ve Türkiye ilişkilerinde  2014 yılının Osmanlı imparatorluğu ile Lehistan’ın 600. Yıldönümü olduğundan dolayı büyük bir önemi olduğunu söyledi.

Polonya ile Türkiye Cumhuriyeti arasında diplomatik ilişkilerin ilk olarak Lozan Antlaşması ile beraber başladığını belirten Vali Abdil Celil Öz ,İlişkilerimiz İkinci Dünya Savaşı sorasında geçen Varşova Paktı- Nato soğuk savaş döneminin sonrasında tekrar Polonyanın Avrupa Birliği üyeliği süreciile tekrar gelişiyor. Son yıllarda 5,5 milyar doları bulan ihracaatımız , 400 bin civarında ülkemize gelen Polonyalı turist, iki ülke arasındaki karşılıklı yatırımlar ve işbirlikleri ile ekonomi,turizm ve kültürel alanıda önemli ilişkilerimiz var. Bundan dolayı iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesini önemsiyoruz. Bu kapsamda Trabzon’da açılması düşünülen fahri konsolosluk ilişkilerin daha da iyiye gitmesini sağlayacaktır. ”şeklinde konuştu.

Türkiye İle Polonya arasında 600 yıllık bir diplomatik geçmişin olduğunu vurgulayan Polonya Büyükelçisi Mieczyslaw Cieniuch ise”Türk Osmanlı Lehistan ilişkileri 1414 yılında Bursa’ya Polonya büyükelçisinin atanmasıyla başladı. Bundan dolayı 2014 yılını iki ülke arasında ilişkilerin 600. Yılı olarak kutluyoruz. Bu ziyaretlerimiz iki ülke arasında turizm, ticaret ve kültürel ilişkilerin gelişmesini sağlayacaktır. Bu yıl ticaret hacminin 6milyar doları gerçekleştireceğine inanıyorum. Türkiye ile Polonya ilişkileri dolayısıyla Trabzon ve Polonya’nın şehirleri arasında ilşkilerin geliştirilmesini istiyoruz. Trabzon’da vize başvuru işlemlerini yürütecek acentanın bugün açılışını gerçekleştireceğiz. Bundan sonraki süreçte ilişkilerin geliştilmesini ve Bu bölgede fahri konsolosluk açmak için çalışmalar yürütüyoruz”dedi.

Görüşme sonrasında Vali Abdil Celil Öz günün anısına Polonya Büyükelçisi Mieczyslaw Cieniuch’ e gümüş telkari kahve fincanı hediye etti.

Print Friendly, PDF & Email

Hakkında Nevzat Yılmaz

Nevzat Yılmaz
Trabzon Haber Gazetesi sahibi ve 1970 den beri gazetecilik yapmaktadır. Anadolu Radyo ve Televizyon Yayıncılar Birliği Kurucu Üyesi. Trabzon/Ortahisar İlçe İnsan Hakları Kurulu üyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu Üyesi. "Olaylarda Basın, Anayasal Basın ve Makaleler adlı 3 eseri vardır"

Bir cevap yazın