Dünya Kadınlar Günü

“Kadınlarımız Sevginin ve Saygının En Yücesini Hak edenlerdir”

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz kadınların hakarayışın daönemli bir tarihi simgeleyen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında;

Kadın haklarının geliştirilmesinin gündemde ki önemli yerini koruduğunu belirten Vali A. CelilÖz” Ülkemizde her yıl kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kadının hak arayışında oldukça önemli bir tarihi simgelemektedir. Kadınlar, huzurlu, mutlu ve sağlıklı toplumun temel taşlarıdır.

Cinsiyete dayalı ayrımcılığın yok edildiği, ötekileştirme ve sosyal dışlanmanın önlendiği şiddetin bertaraf edildiği, kadının her alanda erkekle eşithaklara sahip bir ülke olma yolunda üzerimize düşen görevi yapacağız.

Trabzon’da kadınların toplum için de daha etkin rol alması, eğitimim kanının artırılması, meslek edinmeleri ve istihdamı ile kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla gerçekleştirilen projelere de değinenValiÖz, “Kadına yönelik şiddetin önlenebilmesi amacıyla ulusal ve uluslararası mevzuat hükümleri doğrultusun da kamu kurumları, STK lar, üniversiteler, meslek örgütleri, özel sector ve medya gibi toplumun tüm kesimlerinin dahil olduğu ortak ve kararlı bir mücadeleyi sürdürüyoruz. Bu doğrultu da şehrimizde “Koza Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi” kadınlarımıza hizmet vermektedir. Ayrıca kadınların ve kız çocuklarının kentsel yaşamın tüm alanlarından eşit bir biçim de yararlanmasını ve yer almasını destekleyen Kadın Dostu Kentler Projesi kapsamında Valiliğimiz bünyesinde ‘Kadın Erkek Yerel Eşitlik Birimi’ bulunmaktadır. Öte yandan “Gönül Elçileri” kapsamın da kadın ve kızlarımızın eğitimi ve meslek sahibi olmaları için “Kadınlar İkinci bir Şansı HakEdiyor” projesi başarıyla yürütülmektedir. Bu tür çalışmalarımız artarak devam edecektir” dedi.

 

Dünya Kadınlar Günü’n de sevginin ve saygının en yücesini hak eden kadınlarımızı tebrikediyor, Daha adil ,şiddetin ve cinsiyet ayrımcılığının olmadığı bir dünya dileğimi yineliyorum” diye konuştu.

Print Friendly, PDF & Email

Hakkında Nevzat Yılmaz

Nevzat Yılmaz
Trabzon Haber Gazetesi sahibi ve 1970 den beri gazetecilik yapmaktadır. Anadolu Radyo ve Televizyon Yayıncılar Birliği Kurucu Üyesi. Trabzon/Ortahisar İlçe İnsan Hakları Kurulu üyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu Üyesi. "Olaylarda Basın, Anayasal Basın ve Makaleler adlı 3 eseri vardır"

Bir cevap yazın